Ve třetím čtvrtletí tohoto roku bylo u nás podle údajů Industrial Research Forum dokončeno celkem 92 000 m2 skladových a průmyslových ploch v deseti průmyslových parcích. Pětina, přesněji 21 %, z nově dokončených ploch byla ve třetím čtvrtletí dokončena na spekulativní bázi – přitom nejsou tak daleko doby, kdy se bez nasmlouvaného zákazníka nestavělo. Podstatně větší důvěru v budoucnost domácí logistiky ostatně naznačuje i to, že podíl spekulativní výstavby ve třetím čtvrtletí roku 2017 už dosáhl úrovně 32 %, tedy takřka jedné třetiny.
Na konci třetího čtvrtletí roku 2017 bylo ve výstavbě dalších 689 800 m2 logistických kapacit, přičemž 44 % z nich se nachází v Praze a jejím nejbližším okolí. Přibližně 40 % z celkového objemu prostor, které se aktuálně nachází ve fázi výstavby, by mělo být dokončeno do konce roku 2017. Přes tento pozitivní vývoj domácí logistika naráží na bariéru, kterou by před pár lety jen málokdo předpokládal – nedostatek pracovních sil. Proto se dnes vedle či v blízkosti rozměrných hal začínají stavět školky, zdravotnická zařízení, prostory pro nejrůznější služby – a také byty pro zaměstnance.
Výstavba v režii vlastníka parku
Česká firma Accolade, která financuje a pronajímá logistické haly včetně stříbrného parku, přislíbila, že uhradí dvě územní studie a postaví první byty a rodinné domky pro zhruba 100 lidí v Ostrově u Stříbra hned vedle průmyslové zóny – říká František Trhlík, starosta Kostelce, pod nějž obec Ostrov spadá.
Accolade se s obcí se dohodla na tom, že stavět se budou domy se sedlovou střechou, které budou odpovídat starým stavením. Na jeden dům připadně až 16 lidí na dům. Uprostřed domu bude průjezd, z něhož budou vchody do křídel. Nahoře budou dva byty 1+1, dole byty 3+1. "Tyto domy ještě doplní parcely na rodinné domy, nějaké zájemce už máme," říká starosta. Podle něj by šlo o pilotní projekt s rozmanitými typy domů, který ukáže, jakým směrem se vydat. Stavbu by financovala společnost Accolade.
Už napřesrok
"V ideálním případě bychom začali stavět už příští rok," uvedl Jiří Sochor, mluvčí Accolade. Firma ani nájemci jejích hal podle něj nechtějí stavět žádné ubytovny, ale kvalitní bydlení pro rodiny. Nepůjde o typizované domy, společnost instruovala architekty, aby objeli okolí a navrhli takovou podobu domu, která bude zapadat do místních poměrů. "Podniky stojí o to, aby jejich zaměstnanci žili se svým podnikem. Například KION, výrobce průmyslových vozíků a skladové techniky, potřebuje zkušené a zaškolené strojaře a nechce fluktuaci," říká J. Sochor. Firma chce stavět domky a byty hlavně pro pracovníky ve výrobě.
Společnost Panattoni, která je developerem průmyslové zóny, také potvrdila, že začala připravovat koncepci ubytovací a občanské infrastruktury v blízkosti industriální zóny. "Naším cílem je pomoci vybudovat kompletní občanské zázemí, aby zde lidé dlouhodobě žili i s celými rodinami a další generace tu rády zůstávaly," uvedla obchodní ředitelka firmy Klára Sobotková.
Speciální fond pro rozvoj
Za zmínku stojí i okolnost, že o tom, jestli půjde o byty čistě nájemní, nebo zda je bude nájemník splácet a poté mu ho firmy odprodají, budou rozhodovat samotní nájemníci prostor v parku.
Panattoni a Accolade kývly starostovi na to, že s výrobními firmami působícími v zóně zřídí speciální účet, kam budou ukládat peníze na infrastrukturu a občanskou vybavenost lokality. Každý subjekt by dával 100 000 – 200 000 korun ročně; peníze bude rozdělovat správní rada, v níž budou firmy, developer a okolní obce. Rozvojový fond by měl být ustaven do pololetí příštího roku.
SF/pb