V metropoli na konci prvního čtvrtletí dosáhl celkový objem moderních kancelářských ploch přibližně 3,85 milionu metrů čtverečních. Přitom v tomto čtvrtletí byly dokončeny jen dva kancelářské projekty. Společnost Skanska úspěšně zkolaudovala tři budovy komplexu PORT7 v blízkosti holešovického nádraží v Praze 7 s celkovou pronajímatelnou plochou 30 900 m². Druhým dokončeným projektem byla budova Red Court (7 100 m²) v Praze 8, která se již nyní pyšní pre-certifikátem kvality na úrovni LEED GOLD. Ještě před dokončením si budovu jako své budoucí sídlo vybrala společnost Czechoslovak Group.
Ve výstavbě je zhruba 145 000 m² kancelářských prostor, staví se hlavně v Praze 1 a 10. K největším projektům v chodu patří Hagibor, Metalica & Legatica a Masaryčka.
Na pražském kancelářském trhu se už delší čas uplatňují i flexibilní kanceláře. Ke konci března 2023 činil jejich celkový objem 103 500 m² v 77 centrech. Podíl flexibilních prostor na celkovém objemu moderních kanceláří v Praze zůstává na úrovni 2,7 %.
Volných ploch nepřibývá
Vzhledem k přetrvávající ekonomické nejistotě, rostoucím nájmům a s ohledem na vývoj kancelářského trhu v okolních zemích se s napětím očekávaly údaje o neobsazenosti. Nicméně k jejímu růstu nedošlo, ba naopak – pražský kancelářský trh zaznamenal dokonce meziroční i mezičtvrtletní pokles míry neobsazenosti na úroveň 7,5 % (na konci roku 2022 to bylo 7,7 %, v loňském březnu 8,2 %). Roste však nabídka podpronájmů, které v oficiální evidenci volných ploch nefigurují – podle studie poradenské společnosti JLL by se mohlo aktuálně jednat o 80 000 m² ploch.
Je zjevné, že tam, kde nájemci pronajímané prostory redukovali, se majitelům kancelářských budov uvolněné plochy podařilo téměř obratem zaplnit. Největší transakcí prvního letošního čtvrtletí bylo prodloužení nájemní smlouvy společnosti Amazon v administrativní budově Rustonka (11 800 m²) v Praze 8. I díky této renegociaci si realizovaná poptávka zachovala svoji úroveň z předchozích čtvrtletí a dosáhla 137 800 m². V prvních třech měsících tohoto roku činila čistá realizovaná poptávka (bez renegociací) 76 200 m², z toho 1 300 m² zaujímaly podpronájmy.
Nájemné zatím stabilní
Výše nájemného v Praze se téměř nezměnila, a to přesto, že trhu začínají dominovat nájemci (nejvyšší dosahované nájemné činí 27 – 30 eur na m² a měsíc). Pokud k nějakým úlevám dochází, týkají se spíše příspěvků na stěhování, adaptaci prostor nebo technologické vybavení, případně mají podobu nájemních prázdnin.
„Cítíme, že pronajímatelé jsou pod větším tlakem nájemce udržet, a to i za cenu nejrůznějších úlev nebo benefitů. Indexované nájemné z posledního roku nutí také nájemce jít na trh a snaží se získat nové nabídky s většími benefity. To ještě více zvyšuje tlak na pronajímatele. Uvolněné prostory se navíc obsazují složitěji, obzvláště pokud se nenachází v dobré dopravní dostupnosti nebo nemají žádnou certifikaci udržitelnosti. Nájemci také řeší citlivou otázku růstu provozních nákladů,“ popisuje situaci na trhu Milan Kilík z JLL. Za zmínku v těchto souvislostech stojí vývoj výnosů – ty v pražských kancelářích v posledním roce stouply ze 4,25 na 4,85 %.
rs/pb
Pokud Vás zajímá aktuální situace na realitním trhu, přijďte diskutovat s předními lídry českého byznysu a odborníky na development, investice a rozvoj měst na 22. ročník konference Real Estate Market Spring, 7. června 2023. Těšíme se na Vás! Kompletní program a přihlášku naleznete ZDE.