Zákazníci si kancelářské prostory vybírají především podle lokality, ceny a variability prostor. Nejméně je naopak zajímá energetická náročnost budovy a důvěryhodnost, reference nebo stabilita pronajímatele – toto a leccos dalšího vyplývá z ankety, kterou mezi představiteli developerských společností nedávno provedla firma CEEC Research ve spolupráci s KPMG.
„V dnešní době hledají firmy při výběru nových kanceláří co nejlepší poměr ceny pronájmu a atraktivity pro své zaměstnance. Klíčová je dobrá dopravní dostupnost jak autem, tak MHD, v Praze je prakticky nutností pěší vzdálenost od stanice metra. K nejdůležitějším faktorům souvisejícím s lokalitou patří i dostupnost služeb v okolí a celkové prostředí, které musí být dostatečně zajímavé a otevřené,“ uvádí Omar Koleilat, hlava společnosti Crestyl. Podobný názor má Tero Loukonen ze společnosti Passerinvest Group: „Tradičně je nejvýznamnějším faktorem lokalita, avšak stále více a více je důležité mít v budově nebo jejím okolí pro zaměstnance dostupné služby a občanskou vybavenost. Pro to, aby firmy dokázaly přilákat a udržet si zaměstnance, se nyní také více zaměřují na design interiéru a rozložení kancelářských prostor.“
Drtivá většina developerských společností (92 %) přímo v budově kanceláře zajišťuje jídelnu nebo kavárnu. Často se objevují – v souladu se soudobými trendy - sdílená pracovní místa, na která ve svých projektech pamatuje 58 % developerů. Sportoviště v blízkosti kanceláří zajišťuje čtvrtina firem, přičemž ale školky apod. se do svých projektů snaží implementovat jen 8 % z nich. Většímu rozšíření kombinace kancelářských a rezidenčních projektů (např. výstavba nájemních bytů v nejvyšších patrech kancelářských projektů) podle developerských společností brání hlavně preference investorů a nájemníků.
Slabé echo Brexitu
Zvýšenou poptávku po kancelářských nemovitostech v Praze v souvislosti s Brexitem očekává jen čtvrtina ředitelů developerských firem, přičemž dalších 17 % z nich se domnívá, že Brexit zvýší poptávku alespoň částečně. „Kvůli existujícím daňovým a jiným podmínkám se Praha nikdy nestala významným mezinárodním finančním centrem, a proto není v případě Brexitu konkurencí pro Frankfurt, Paříž či Amsterdam. Obdobně jako ve Varšavě a ve Vídni nejsme ani v Praze svědky růstu poptávky po kancelářských nemovitostech kvůli Brexitu,“ vysvětluje Pavel Dolák z KPMG.
SF/pb