Vývoj investic do nemovitostí
Po předchozím poklesu investic v Evropě se pokles zastavil, za první tři čtvrtletí se zrealizovaly investice do nemovitostí v celkovém objemu 124 miliard eur v rámci Evropy, což je stejně jako ve stejném období loňského roku. Je to dáno poklesem úrokových sazeb a také významnější korekcí cen, která se odehrála na velkých západních trzích.
„Co se týče segmentů – nejvýrazněji rostly investice do hotelů, je to dáno opětovným oživením po lockdownech a také odloženou poptávkou. Rostly také investice do skladů a rezidencí, naopak klesají investice do kanceláří, které bývaly tradičně kotvou a dominantním segmentem – nejen v ČR, ale i globálně. Letos poklesly investice do kanceláří o 17 %,“ řekla Lenka Šindelářová ze společnosti Knight Frank. „Z našeho pohledu je trh hodně aktivní a pozitivní. Investiční trh je samozřejmě zpomalený, to je jasné,“ navázal Radek Procházka z Prochazka & Partners a pokračoval: „Neobsazenost je na šesti až osmi procentech, a je dobré si říct, že to je takové dobré equilibrium. Říká se, že nad deset procent je to trh nájemců, pod deset procent trh pronajímatelů. Problém je nabídka – nabídka není, protože se pozastavilo financování, které bylo drahé.“
„Trh se nezastavil, protože jsou banky příliš drahé, tak to není. Ekonomika je prostě ve stádiu, ve kterém je. Trh zatím stojí, sazby jdou dolů, ale není to jen tím. S omezenou výstavbou nejsou vlastníci po dokončení příliš ochotní prodávat. Je tam velká diskrepance mezi nabídkou a poptávkou. Není, co kupovat, proto jde český kapitál do zahraničí. Třeba v Polsku až 18 % trhu tvoří český kapitál,“ doplnila Lenka Kostrounová z ČSOB.
Martin Kodeš z J&T Real Estate dodal: „Padly tu myšlenky na úpad kancelářského trhu, to není úplně korektní. Kanceláře jsou pro nás neuvěřitelný problém, protože nevíme, jak má podle ESG parametrů vypadat konečný produkt.“