„Trh se nám jeví jako velmi slibný!“ – tato slova Eduarda Zehetnera, hlavy společnosti Immofinanz, zní v aktuálních poměrech pražského kancelářského developmentu, který realitu až na výjimky hodnotí velmi střídmě, až překvapivě optimisticky. Různých výroků na realitní scéně padá hodně, tento má ovšem důkaz věrohodnosti v projektu Jindřišská 16. Ten je pro rakouského investor a developera – u nás poměrně silně angažovaného už deset let – českou kancelářskou premiérou.
Premiéru na území České republiky měl ovšem Immofinanz už v roce 2002. Dnes u nás vlastní a provozuje celkem 28 komerčních nemovitostí, zejména obchodních (řetězec Stop-Shop) a kancelářských, v celkové hodnotě 625 mil. eur. Toto české portfolio se na celkových investicích na burze kotované společnosti podílí takřka 7 %. Dominantním působištěm firmy je Rakousko a v regionu postkomunistické Evropy Rusko, Rumunsko a Polsko.
Z tohoto hlediska je projekt Jindřišská 16 se svými přibližně 7 000 metry a plánovaným dokončením v létě příštího roku jen malou kapkou, ovšem hodně specifickou – která by bez problémů měla přilákat bonitní klientelu. „My nezávodíme s ostatními. Jsme přesvědčeni, že budeme mít úspěch, protože Jindřišská 16 je svým způsobem unikátní,“ tvrdí Eduard Zehetner. Proto se také v Jindřišské staví na spekulativní bázi, dojednán zatím není žádný nájemník. „Projekt financujeme z vlastního kapitálu. Nepotřebujeme tedy žádné úvěry, ani příjmy, které by mohly přinést sjednané předpronájmy,“ říká E. Zehetner.
Immofinanz se zjevně nehodlá podbízet ani cenově – pro lokalitu standardních 24 euro za metr čtvereční a měsíc se má platit i v Jindřišské 16. Jistý bonus ale developer nabízí, a to v podobě nízkých provozních nákladů. Ty by neměly překročit úroveň 100 Kč na metr a měsíc. Možná ještě větším prodejním, resp. nájemním argumentem ale bude už zmíněný certifikát LEED Gold. Skutečně prestižní nájemci zahraničního rodokmenu už totiž na zelených etalonech trvají – a Praha v tomto ohledu ještě trochu pokulhává. Pražská kancelářská premiéra Immofinanz se tak nejspíš skutečně „slibně“ strefuje do budoucí poptávky.