Ve svých projektech se zaměřuje na využívání obnovitelných zdrojů energie a ekologickou likvidaci odpadu, čímž inspiruje další firmy. Aktivně se věnuje popularizaci udržitelných oborů na přednáškách a konferencích, stejně jako v tisku a na sociálních sítích, kde je jednou z nejčtenějších osobností. V rámci Fondu JRD pro udržitelný život při Nadaci Via podporuje mimo jiné zachování biodiverzity v české krajině. V rozhovoru pro remspace se Jan Řežáb podělil o své názory na současné výzvy a příležitosti realitního trhu, význam komunitního života a plány na budoucí projekty, které mají za cíl regenerovat ekosystémy a podporovat biodiverzitu.
Udržitelný přístup má JRD ve své DNA. Kudy vedou cesty k developerským projektům, které jsou šetrné k životnímu prostředí s minimální uhlíkovou stopou budov a jsou přesto dostupné?
Klíčová je co nejefektivnější práce se zdroji, produkce co nejmenšího množství nerecyklovatelných odpadů a maximální využívání obnovitelných materiálů. Dalším faktorem je stavět tam, kde je existující infrastruktura. Obyvatelé tak nejsou nuceni používat auto, je pro ně pohodlnější využít MHD. Rád bych zmínil ještě potřebu minimalizace zabíraného prostoru. Je potřeba stavět uvnitř měst a do výšky. Není udržitelné neustále zabírat další a další krajinu.
Jaké jsou podle vás největší výzvy a příležitosti, kterým v současnosti čelí realitní trh v České republice?
Největší výzvou a zároveň příležitostí je možnost či přímo nutnost stavět tak, aby se nabídka vyrovnala poptávce. Výstavba vázne, bytové projekty se povolují řadu let, a to byty neúměrně prodražuje. Celé je to dáno nekonečnými obstrukcemi v celém povolovacím procesu. Vzpomínám si na situace, kdy jsme po 10 i 15 letech obstrukcí na našem návrhu nemuseli nic měnit, protože jsme měli vše řádně připravené. Museli jsme „pouze vydržet ty obstrukce“, abychom po letech mohli konečně stavět. A to je velmi bolestivé.
Jakým způsobem JRD přispívá k rozvoji komunit a zlepšování kvality života v městských oblastech?
V rámci každého našeho projektu promýšlíme prostor pro trávení volného času tak, aby maximálně podporoval komunitní život. Například na našem projektu Císařská vinice je vinný sklep, jako další příklad můžu jmenovat společný altán v Rezidenci Michelangelova, hvězdárnu s kuchyní a grilem na projektu na Třebešíně nebo komunitní terasu na projektu Vital Kamýk.
Komunitní život se snažíme obnovovat a podporovat i pořádáním akcí pro obyvatele našich projektů – třeba společné sázení stromů nebo sousedská grilování a další podobná setkání.
Můžete nám přiblížit, jakým způsobem se JRD adaptovalo na změny a nové trendy v realitním sektoru během posledních let?
Osobně bych zmínil zejména jeden významný trend, a tím je širší společenský posun směrem k udržitelnosti a ochraně klimatu. To ostatně vidíme i v legislativní oblasti, kdy EU přijala směrnici o energetické náročnosti budov. Od roku 2028 tak budou muset být v bezemisním standardu všechny nově postavené veřejné budovy, od 2030 by ho měly splňovat již všechny nové budovy.
A tady je JRD velmi dobře připravena. V JRD totiž takto stavíme dlouhodobě a z přesvědčení, a i přes naše vysoké environmentální standardy držíme naše byty ve srovnatelné cenové hladině, jakou má v daném místě konkurence. To je důležité dodat, protože není pravda, že ekologická a udržitelná výstavba výrazně navýší ceny bytů.