„Je potřeba stavět uvnitř měst a do výšky!“ – Jan Řežáb o udržitelné výstavbě

Jan Řežáb je vizionář, filantrop a ekologický nadšenec, který svůj život zasvětil prosazování ekologických technologií ve výstavbě bytových domů. Jako zakladateli a majiteli skupiny JRD, která již více než 20 let působí v ČR jako průkopník energeticky úsporného a zdravého bydlení, se mu splnil profesní sen o založení oboru udržitelného developmentu. Jan Řežáb je autorem prvního aktivního domu v ČR a jeho inovační přístupy mění české stavebnictví.

Ve svých projektech se zaměřuje na využívání obnovitelných zdrojů energie a ekologickou likvidaci odpadu, čímž inspiruje další firmy. Aktivně se věnuje popularizaci udržitelných oborů na přednáškách a konferencích, stejně jako v tisku a na sociálních sítích, kde je jednou z nejčtenějších osobností. V rámci Fondu JRD pro udržitelný život při Nadaci Via podporuje mimo jiné zachování biodiverzity v české krajině. V rozhovoru pro remspace se Jan Řežáb podělil o své názory na současné výzvy a příležitosti realitního trhu, význam komunitního života a plány na budoucí projekty, které mají za cíl regenerovat ekosystémy a podporovat biodiverzitu.

Udržitelný přístup má JRD ve své DNA. Kudy vedou cesty k developerským projektům, které jsou šetrné k životnímu prostředí s minimální uhlíkovou stopou budov a jsou přesto dostupné?

Klíčová je co nejefektivnější práce se zdroji, produkce co nejmenšího množství nerecyklovatelných odpadů a maximální využívání obnovitelných materiálů. Dalším faktorem je stavět tam, kde je existující infrastruktura. Obyvatelé tak nejsou nuceni používat auto, je pro ně pohodlnější využít MHD. Rád bych zmínil ještě potřebu minimalizace zabíraného prostoru. Je potřeba stavět uvnitř měst a do výšky. Není udržitelné neustále zabírat další a další krajinu.

Jaké jsou podle vás největší výzvy a příležitosti, kterým v současnosti čelí realitní trh v České republice?

Největší výzvou a zároveň příležitostí je možnost či přímo nutnost stavět tak, aby se nabídka vyrovnala poptávce. Výstavba vázne, bytové projekty se povolují řadu let, a to byty neúměrně prodražuje. Celé je to dáno nekonečnými obstrukcemi v celém povolovacím procesu. Vzpomínám si na situace, kdy jsme po 10 i 15 letech obstrukcí na našem návrhu nemuseli nic měnit, protože jsme měli vše řádně připravené. Museli jsme „pouze vydržet ty obstrukce“, abychom po letech mohli konečně stavět. A to je velmi bolestivé.

Jakým způsobem JRD přispívá k rozvoji komunit a zlepšování kvality života v městských oblastech?

V rámci každého našeho projektu promýšlíme prostor pro trávení volného času tak, aby maximálně podporoval komunitní život. Například na našem projektu Císařská vinice je vinný sklep, jako další příklad můžu jmenovat společný altán v Rezidenci Michelangelova, hvězdárnu s kuchyní a grilem na projektu na Třebešíně nebo komunitní terasu na projektu Vital Kamýk.

Komunitní život se snažíme obnovovat a podporovat i pořádáním akcí pro obyvatele našich projektů – třeba společné sázení stromů nebo sousedská grilování a další podobná setkání.

Můžete nám přiblížit, jakým způsobem se JRD adaptovalo na změny a nové trendy v realitním sektoru během posledních let?

Osobně bych zmínil zejména jeden významný trend, a tím je širší společenský posun směrem k udržitelnosti a ochraně klimatu. To ostatně vidíme i v legislativní oblasti, kdy EU přijala směrnici o energetické náročnosti budov. Od roku 2028 tak budou muset být v bezemisním standardu všechny nově postavené veřejné budovy, od 2030 by ho měly splňovat již všechny nové budovy.

A tady je JRD velmi dobře připravena. V JRD totiž takto stavíme dlouhodobě a z přesvědčení, a i přes naše vysoké environmentální standardy držíme naše byty ve srovnatelné cenové hladině, jakou má v daném místě konkurence. To je důležité dodat, protože není pravda, že ekologická a udržitelná výstavba výrazně navýší ceny bytů.

Zdroj JRD: Rezidence Bella Vista, Praha – Troja

Mají udržitelné stavby efektivní konkurenční výhodu?

Poptávka po udržitelné výstavbě roste. A není to dáno jen tím, že provozní náklady takových nemovitostí jsou pro jejich obyvatele výrazně nižší. Pro řadu lidí se ochrana životního prostředí stává stále větší prioritou a zákazníci mění své spotřebitelské chování ve prospěch firem, které mají pozitivní dopad na životní prostředí.

Kdy jste si uvědomil, že udržitelná výstavba je pro Vás a Vaši společnost tím správným směrem?

Jako student, stavbyvedoucí, projektový manažer a výrobní ředitel jsem v devadesátých letech nebyl schopen uvést udržitelné stavby do praxe. Jediná cesta tedy byla si založit vlastní developerskou společnost (JRD), jejím prostřednictvím založit, rozvinout a posouvat obor udržitelné výstavby v ČR, a tím si splnit svůj profesní sen.

Je investice do udržitelných technologií v bytových jednotkách nejen ekologicky přínosná, ale také finančně výhodná?

Již dnes dokážou nízkoenergetické a energeticky pasivní stavby při správném „používání“ uspořit až 85 % energie oproti běžným novostavbám. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním chování individuálních obyvatel bytu či domu. Ale obecně je toto číslo platné. Této úspory bývá dosaženo například díky tepelným čerpadlům, optimálnímu využití sluneční energie, speciálním izolacím nebo třeba řízenému větrání s rekuperací tepla.

Jaké máte plány a vize pro budoucí projekty JRD?

Naší vizí je regenerativní development. V našich projektech chceme aktivně přispívat k regeneraci ekosystémů, podporovat lokální biodiverzitu a rozvíjet místní komunitní život. Náš regenerativní přístup je založený na třech vzájemně provázaných pilířích – člověk, společnost a příroda. Jedná se o kombinaci výstavby dostupného zdravého bydlení, obnovy a rozvoje komunit a důrazu na obnovu životního prostředí.

Jaké nové trendy v oblasti udržitelné výstavby vidíte jako perspektivní pro budoucnost?

V zásadě se jedná o věci, které jsem zmínil v první otázce. Bavíme se především o domech, které spotřebují minimální množství energie, obnovitelných zdrojích pro vytápění a ohřev vody, výrobě energie přímo v lokalitě na projektu – fotovoltaické elektrárny na zelených střechách nebo modrozelené infrastruktuře. V rámci projektu je pak ale také potřeba zlepšovat v dané lokalitě kvalitu půdy, pracovat s lokálními druhy, zachovávat migrační trasy zvířat apod.

Jakým způsobem JRD monitoruje a vyhodnocuje ekologický dopad svých projektů?

Letos jsme změřili uhlíkovou stopu našeho referenčního projektu Bohdalecké Kvarteto a další projekty budou následovat. Můžeme tak vyhodnotit, kde jsou příležitosti pro optimalizaci uhlíkové stopy ve fázi návrhu a následné realizaci stavby. Provozní fázi našich projektů kontinuálně monitorujeme díky energetickému managementu, a máme tak možnost porovnat například projektovanou a reálnou potřebu tepla na vytápění. Díky tomu, že stavíme v pasivním standardu, mají naše rezidence výrazně menší spotřebu, a tedy i menší ekologický dopad.

Jak JRD přistupuje k výběru lokalit pro své udržitelné projekty?

Preferujeme lokality, které jsou dobře obslouženy systémem městské hromadné dopravy a mají dobrou občanskou vybavenost. Tato kombinace je v souladu s naší vizí šetrnosti vůči přírodě a současně v souladu s potřebami našich klientů.

Jakým způsobem JRD spolupracuje s institucemi na vývoji udržitelných technologií?

Jsme členy několika oborových organizací, které posouvají udržitelné stavebnictví kupředu. Jsme členy představenstva České rady pro šetrné budovy a rádi spolupracujeme s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Aktuálně třeba na inovačním projektu JRD Ecocare.

Jaké jsou největší překážky při implementaci udržitelných technologií ve vašich projektech?

U novostaveb díky našim letitým zkušenostem překážky nevidím. Dům musí být navržen tak, aby moc energie nepotřeboval (to umíme již 20 let) – vybaven obnovitelnými zdroji, které je třeba v návrhu důsledně optimalizovat. V tom se stále posouváme a společně s námi i projektanti HVAC. Část energie si umíme vyrobit na projektu, a to standardě ve střešních FVE elektrárnách. Na projektu Ecocare budeme testovat FVE i v dalších dostupných formách.

Zdroj: JRD: Rezidence Bella Vista, Praha – Troja

Jaké role hrají obnovitelné zdroje energie ve vašich projektech?

Historicky jsme na řadě projektů obnovitelné zdroje využili a pro naše nové projekty využíváme obnovitelné zdroje téměř ze 100 %. Zejména tepelná čerpadla se zemními vrty, která jsou aktuálně nejefektivnějším zdrojem topení a také chlazení. Právě chlazení považujeme s ohledem na klimatickou změnu za mnohem zásadnější téma.

Jak se JRD připravuje na budoucí změny v legislativě týkající se udržitelnosti?

To, že chceme realizovat jen ty projekty, které jsou šetrné vůči přírodě, zdrojům a lidem je naše poslání již od založení v roce 2003. Většinu požadavků z přicházející legislativy plníme již dnes, a nebudou tedy pro naše projekty znamenat zásadní změny.

Jak se vám daří balancovat mezi profesním a osobním životem při vedení tak velké společnosti?

Po delším hledání jsme si před dvěma lety pracovně i lidsky sedli s Honzou Sadilem, kterému jsem předal řízení JRD a Honza Sadil je tak nyní CEO JRD. Má pozice se tak posunula do méně exekutivní role předsedy správní rady, což mi umožňuje s větším nadhledem spravovat a rozvíjet více aktivit i mimo skupinu JRD. Správné rozdělení času mezi práci, rodinu a osobní čas je podle mne z dlouhodobého pohledu jedinou správnou a za mne i možnou cestou k well being.

Jaké hodnoty a principy považujete za klíčové pro úspěch v podnikání?

V dlouhodobém pohledu je to jednoznačně přínos podnikatelských aktivit pro celou společnost. Pak má totiž firma z hlediska své potřebnosti „místo v systému“ a nárok na život a dlouhodobost.

Co považujete za svůj největší profesní úspěch a proč?

Založení oboru udržitelného developmentu v ČR a už po třetí dekádu vytrvalé prosazování této myšlenky do praxe.

Zdroj vizualizací: JRD

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři