Jaký je to pocit, když se ohlédnete za uplynulou dekádou?
Byla to velmi dynamická doba na našem českém trhu a osobně jsem byl rád za veškeré výzvy, které nám trh připravil. Konjuktura mezi lety 2015 až 2019 trh doslova nakopla k velkému růstu a následné krizové situace covid-19, energetické krize a ruská válka na Ukrajině celkově poradenský trh pročistily. Vnímám velmi pozitivně krizová léta, protože ta oddělují úspěšnou a neúspěšnou firemní strategii v reálném čase. Pro nás je velký benefit méně konkurence na trhu, díky které cítíme navýšenou poptávku po našich službách jak v oblasti Office a Industrial, tak Design & Build.
Co se na realitním trhu v České republice za posledních 10 let nejvíce změnilo?
Je až neuvěřitelné, nakolik se trh komerčních nemovitostí během deseti let změnil. Dříve byl trh dominován globálními firmami. Nyní jich pár odešlo a zůstaly už jen dvě větší silné firmy. Dále dříve převládaly externí služby pro majitele nemovitostí a nyní velká část vlastníků nemovitostí tyto služby internalizovala. Trh je také nyní výrazně silněji zastoupen lokálním kapitálem jak v kancelářském, tak průmyslovém trhu, a to je velmi pozitivní faktor držící stabilitu hodnoty komerčních nemovitostí v ČR.
Jaká strategie stojí za úspěchem Vaší společnosti?
Klíčem k našemu úspěchu je zaměření na vysokou kvalitu našich služeb a na týmovost. Od začátku se soustředíme na poskytování poradenství tam, kde vidíme svou přidanou hodnotu. Soustředíme se na inovaci a neustálé zlepšování toho co a jak děláme. Jen během posledních dvou let jsme udělali řadu velkých zlepšení a neusínáme na vavřínech. Řídíme se pravidlem “innovate or die“. Dívám se na trh a jsem názoru, že nyní fakticky rosteme nejrychleji na trhu. Nabíráme napříč defacto ve všech odděleních. Chceme zdvojnásobit počet konzultantů jak v kancelářském, tak průmyslovém odvětví a vidím potřebu růstu o cca 50 % v sekci Design & Build.
Jak si aktuálně podle Vás stojí realitní trh v České republice v celoevropském kontextu?
Z hlediska evropského kontextu je zřejmá výrazně lepší nálada na trzích ČR a střední Evropy než u našich západních sousedů. V oblasti kanceláří zde nemá takovou tradici home office, firmám se tak lépe daří lákat zaměstnance zpět do kanceláří a poptávka je nyní již na úrovni před pandemií. V industriálu pak máme i přes zdražování v posledních letech stále výhodu v nižších nákladech, zároveň pomáhá i trend nearshoringu, kdy zejména průmyslové firmy poptávají prostory v lokalitách blíže svým zákazníkům. V průmyslu zejména žene dopředu poptávku expanze firem, které jsou již v ČR. Zahraniční investoři více monitorují situaci a vyhodnocují investice do ČR. Hodnotu nemovitostí pak drží v ČR poptávka lokálního kapitálu po kancelářích a skladech skrze různé investiční platformy či fondy.
Aktuálně se nacházíme v celosvětově velmi komplikované situaci, která má bezpochyby vliv i na realitní trh. Jak se změnila Vaše situace po odchodu velkých investorů z Evropy?
Jako firma zaměřená výhradně na zastupování nájemců na nás situace na investičním trhu fakticky nemá negativní dopad. Paradoxně se nám daří navyšovat obrat i podíl na trhu. Je ale pravda, že pro globální poradenské firmy, pro které tvoří provize z investičních transakcí velkou část příjmů, teď nejsou dobré časy, což je vidět i na odchodu některých značek jako JLL a BNP Paribas z českého trhu. Z nedávného Expo Real víme, že velké globální značky jako CBRE již začaly ve velkém v Německu propouštět. Osobně čekám v menším rozsahu něco obdobného po tomto fiskálním roce u našich konkurentů i v ČR. Jsme v období pomalejšího trhu a velikost těchto firem se tomu musí přizpůsobit.
Jaké příležitosti dnešní realitní trh nabízí a co je dnes pro investory tím nejvyšším lákadlem, pokud tedy český realitní trh vůbec takové lákadlo má?
Máme unikátní výhodu stability ceny nájmu komerčních nemovitostí. Díky komplikovanému povolovacímu procesu nehrozí pro investory velký výkyv ceny nájmu směrem dolů, protože je nabídka dlouhodobě nižší než poptávka a nelze pružně reagovat na vysokou poptávku. Toto drží jak nájemní, tak celkovou cenu nemovitostí velmi stabilní. Dále pro lokální kapitál je jednoduší vyhodnotit atraktivitu a rizika investičních příležitostí. Nemovitosti se staly svým způsobem daleko populárnějším investičním nástrojem pro lokální investory než burzovní trh. Díky tomu vidíme více a více firem, které se dříve soustředily na investice do akcií, že zakládají realitní fondy.
Co dnes pohání český trh, co nás brzdí a kde vnímáte prostor pro změnu?
Osobně zejména vnímám negativně nedostatek pobídek stran státu pro zahraniční investory. V současné době nemáme žádné atraktivní subvence, jako má například Německo či Polsko, a to nám ubírá na příchodu většího množství nových firem jak ze Západu, tak z Asie. Dále si myslím, že trh pro rozvoj start-upů je sice lepší než dříve, ale stále máme co dělat, abychom se stali inovativním tech-hubem, jakým jsou Sillicon Valley, Tel Aviv nebo Londýn v různých částech trhu. Myslím, že máme skvělé technické školy, ale neumíme učit mladé lidi, jak začít podnikat a tím je kvalitních inovativních firem daleko méně, než bychom mohli mít. Z hlediska vlastní výstavby by zlepšení povolovacího procesu pomohlo motivovat příchod dalších firem do developmentu, které například dnes raději preferují Polsko, kde je proces nesrovnatelně jednodušší.