Jak se projevuje trend nearshoringu na českém trhu s industriálními nemovitostmi?

Aktuální trendy v kancelářských a logistických projektech, které formují realitní trh v Česku, pohledem Jana Jurčíčka, ředitele oddělení stavebního a projektového poradenství ve společnosti Savills. Jaký je stav trhu v Praze, jaké jsou nové preference nájemců, a jaký vliv mají ekologická a sociální kritéria na rozvoj nemovitostí? Odpovědi přinášejí cenný pohled na směr realitního sektoru v roce 2024.

Celé video lze přehrát i zde.

Jan Jurčíček, Savills

Jak se změnily preference nájemců a investorů v kancelářských a logistických projektech během posledních let?

V současné době většina investorů k investicím přistupuje velmi opatrně – identifikujeme zvýšenou poptávku po tzv. vendor due diligence, kdy se prodávající naopak připravují a tzv. derizifikují nemovitosti, aby v rámci investičního procesu, kdy probíhá akvizice kupujícího, již bylo těch shledání co nejméně. Provádí komplexní pohled, ať už je to tedy finanční, daňový, technický nebo právní, pro minimalizaci rizik, se kterými přijde kupující.

Jak hodnotíte aktuální situaci na realitním trhu, co v Praze schází a jakým směrem by se měl trh rozvíjet?

Situace na realitním trhu v Praze, bych řekl, že je pořád velmi opatrná, vychází to pořád z dozvuků zpomalení trhu. Nicméně je určitý optimismus v tom, že příští rok se investiční objemy výrazně zvýší, bude atraktivita, tedy celková aktivita na trhu probíhat ve zvýšeném tempu. Co na pražském trhu chybí – samozřejmě chybí kanceláře, které se v posledních osmnácti měsících téměř nestavily. Výhled na dalších osmnáct měsíců také není příliš pozitivní – v současné chvíli máme sice relativně zdravou neobsazenost, ale celkově potřebujeme na trhu ten prime product, který by případně v budoucnu přilákal i zahraniční investory. Jinak si myslím, že bude stále stoupat zájem investorů o rezidenční projekty a incity logistiku, tedy last mile, budou se hodně hledat oportunity a pozemky, případně brownfieldy pro výstavbu těchto typů industriálních staveb.

Reference nájemců v rámci kancelářských projektů jsou dneska hodně řízeny jednak dostupností nabídky nových prostor, která je omezená vzhledem k stagnující výstavbě ve velmi pomalém tempu, druhým faktorem jsou vysoké náklady na výstavbu fit outů, kdy většina nájemců zůstává, renegocuje a upravuje podmínky. Případně dochází k rekonstrukcím prostor, dílčím expanzím a čím dál tím více, i z hlediska stavu pracovního trhu a nezaměstnanosti, akcentují požadavky budoucích, nebo stávajících zaměstnanců pro maximalizaci prostor – předefinovává se účel kanceláří, což už započal Covid, a ten trend pořád pokračuje.

Co se týká industriálních prostor, tam vnímáme dílčí zpomalení segmentu automotive, který může být kompenzován trendem nearshoringu, tedy jakési deglobalizace supply chainu jednotlivých průmyslových odvětví, každopádně, co se týká velkých měst, bude pořád akcentován dílčí stoupající zájem o e-commerce a uspokojení poptávky koncových zákazníků, kteří očekávají doručení téměř druhý den, což zvýší potřebu last mile logistics, in city logistics.

Jakou roli hraje ESG (environmentální, sociální a správní kritéria) v současném rozvoji nerezidenčních nemovitostí?

ESG hraje významnou roli v rámci rozvoje nerezidenčních lokalit a nemovitostí, vzhledem k tomu, že všechny projekty jsou financovány bankami. Banky postupně definují přísnější a přísnější kritéria, vycházející mimo jiné z taxonomie EU, a tyto požadavky se propisují do požadavků nového developmentu, které jsou současně podporovány i uživateli – nájemci, kdy vlastně se hledá cesta k dekarbonizaci nemovitostí ve smyslu provozního uhlíku tak, abychom postupně se blížili k cílům roku 2030, 2035, kdy by ty emise měly klesnout na nulu a vytvořit postupně uhlíkovou neutralitu.

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři