Na první pohled se zdá, že bytová výstavba u nás „jede“ na 110 % a problémy příliš neřeší. Rekordní prodeje roku loňského už do značné míry předznamenávají vysokou úroveň odbytu roku letošního a nikdo z protagonistů rezidenčního trhu zjevně nemá z nejbližšího vývoje nějaké zásadnější obavy. Jak ale ukazuje naše anketa, pohledy do budoucnosti jen o něco málo vzdálenější až tak růžový nádech nemají.
Marcel Soural, Trigema
Rok 2015 snad lze bez přehánění – z hlediska rezidenčního trhu – označit za jednoznačně úspěšný. Bude se rok letošní od něj nějak lišit?
Díky příznivé domácí ekonomické situaci a výhodným podmínkám pro hypotéky je po novém bydlení stále velký hlad. Očekáváme, že zájem o nové byty i letos potáhnou Praha a Brno a přidají se k nim pravděpodobně také některé další regiony. Na základě našich analýz současně očekáváme, že se bude dále posilovat poptávka po bytech v segmentu od 60 do 70 000 korun za metr čtvereční.
Peripetie kolem PSP jsou zdánlivě nekonečné, leč právě nyní pravděpodobně jsou v přímo kruciálním stadiu – věříte, že se dočkáme jejich schválení a uvedení do praxe?
Investiční výstavba je dlouhodobý proces spojený s přípravou a realizací samotné investice. Pro nás je ale důležité, aby pravidla pro výstavbu byla platná dlouhodobě a byla závazná pro všechny. Bez ohledu na změnu politické reprezentace. Nejhorší je stav nejistoty, kdy nevíme, podle čeho máme investici připravovat. Stále ještě věříme, že PSP budou schváleny a uvedeny do praxe v rámci avizovaných lhůt.
Do úvahy připadá i to, že PSP „nebudou“ a bude se stavět podle celorepublikových norem. Jak se s tím vyrovnáte, bude to pro vás problém?
Podle celostátních norem se v hlavním městě stavět nedá. Museli bychom opět čekat na úpravu celostátních norem, respektive o schválení výjimek pro Prahu. Což by opět prodlužovalo stav nejistoty.
Na sklonku minulého roku vznikla Asociace developerů. Co si od ní slibujete?
K tomu by se měli spíše vyjadřovat hlavně ti, kteří jsou členy uvedené asociace.