Podle zmíněného průzkumu 68 % firem předpokládá, že v druhé půlce roku se lidé vrátí k pravidelné práci v kancelářích, z toho téměř u čtvrtiny z nich se to již děje. Přirozeně však existují významné rozdíly v jednotlivých sektorech: téměř 80 % společností z oblasti financí usiluje o stabilní přítomnost svých zaměstnanců na pracovišti ještě do konce pololetí, když oproti tomu více než třetina technologických a IT firem umožňuje, aby se tento proces ubíral vlastním tempem, aniž by kdokoli udával přesný časový rámec.
„Zaměstnavatelé se snaží motivovat své pracovníky k postupnému návratu do kanceláří. Většina z nich, kolem 70 %, však netrvá na návratu hned a na celou pracovní dobu. Celkem 35 % společností vyžaduje částečnou docházku na pracoviště a stejné množství ponechává volbu režimu na uvážení svých zaměstnanců. Pouze 6 % firem pak požaduje, aby se zaměstnanci vrátili do kanceláře trvale,“ komentuje Simon Orr z CBRE. Za zmínku stojí zpráva, která právě proběhla médii – na „návratu“ k alespoň 40 hodinám týdně v kancelářích údajně trvá Elon Musk.
Jasná většina společností (72 %) směřuje k modelu „hybridního práce““, ve kterém mají zaměstnanci sice na výběr, ale v souladu s interními mantinely. To je výrazně víc než v minulém roce (tehdy to bylo 55 %).
„Situace se na první pohled zdá jasná. Pro spoustu firem je to však zatím zkouška, jak bude takový chod kanceláří efektivní. Hybridní model práce sice není z principu nový trend, nikdy dříve se však nezaváděl tak plošně jako dnes. A každá firma se s ním popasovala trochu jinak. Přes polovinu respondentů zvolilo cestu formální politiky a svá pravidla jasně definuje. Zbytek však ponechává rozhodnutí o podílu práce v kancelářích a doma buď na jednotlivých zaměstnancích, anebo s přijetím jasně definovaných pravidel zatím vyčkává, aby viděli, jak se jejich lidé sami budou chovat. Současná nastavení pracovního modelu tak u jednotlivých společností nemusí být trvalá a v čase se mohou měnit,“ doplňuje Simon Orr.