„Nová čtvrť propojí nejužší centrum, které žije byznysem i turistickým ruchem, s čtvrtěmi, jako je Karlín, kde je příjemné žít i pracovat,” uvedl vedoucí ředitel Penta Real Estate David Musil. Transformace území Florence vzbudila mimořádný zájem architektů z celého světa. Do čtyř paralelních architektonických soutěží se přihlásilo 157 ateliérů z 33 zemí Evropy, Ameriky a Asie. Do druhého kola, které bude probíhat formou tří soutěžních workshopů v průběhu roku 2025, postoupilo 25 týmů. Ty budou mít za úkol rozpracovat své koncepty do podrobnějších návrhů čtyř městských bloků. Výsledky budou představeny veřejnosti na podzim letošního roku.
Architektonická soutěž navazuje na mezinárodní urbanistický workshop Florenc21, který proběhl v roce 2021 a jehož cílem bylo najít udržitelné a kvalitní řešení pro zanedbané území v samém srdci města. Vítězný návrh zpracoval tým složený z UNIT architekti, A69 architekti a Marko & Placemakers. Návrh stanovil základní rozvržení ulic, výškovou regulaci a urbanistickou strukturu nové čtvrti, která se inspiruje tradiční blokovou zástavbou přiléhajících částí Karlína a Nového Města.
Zdroj: UNIT architekti, A69 – architekti a Marko&Placemakers
Florenc21 nabídne především nové bydlení, kanceláře, obchody, restaurace, hotel a v budoucnu také železniční muzeum. V parterech domů vznikne prostor pro služby a obchody, zatímco kanceláře budou soustředěny v bloku navazujícím na magistrálu. Dominantou čtvrti má být i vyvýšená drážní promenáda propojující oblast s Vítkovem a Prahou 3.
„Pracujeme s variantou posunu odjezdové plochy autobusů mezi ramena Negrelliho viaduktu, kde vždy historicky bývala. Cílem je lepší zázemí pro cestující a celková integrace nádraží v území, aby netvořilo neprostupnou bariéru,” uvedl Rudolf Vacek, development director společnosti Penta Real Estate.
Dodal, že posunutí by lépe propojilo autobusy s metrem a budoucí železniční stanicí. Zásadní součástí bude také zklidnění dopravy – automobilová doprava bude omezena a vznikne převážně pěší ulice spojující Karlín a Nové Město. Severojižní magistrála sice zůstane, ale nová zástavba ji má částečně zakrýt a připravit podmínky pro její budoucí transformaci.
Zdroj: UNIT architekti, A69 – architekti a Marko&Placemakers
Nová čtvrť má být příkladem moderní a udržitelné městské výstavby. V plánu jsou zelené střechy, stromořadí, zachytávání dešťové vody a dostatek veřejných prostranství. Florenc se tak má stát místem nejen pro život, ale i pro relaxaci a setkávání. Projekt také klade důraz na sociální bezpečnost – vyšší frekvence lidí a provozoven má zvýšit tzv. sociální kontrolu a zlepšit celkový pocit bezpečí.
Podle plánu by v části území na Praze 1 mělo být 40 % zástavby věnováno bydlení, zatímco v části na Praze 8 až 70 %. Rudolf Vacek uvedl, že se výstavba bude zaměřovat především na rodinné bydlení. Zároveň Penta Real Estate jedná s městem o zapojení bytů určených pro dostupné bydlení, i o požadavcích na dostatek zeleně a veřejnou vybavenost.
Zdroj: UNIT architekti, A69 – architekti a Marko&Placemakers
Pražský magistrát již schválil dvě změny územního plánu, které umožní výstavbu v oblasti Florence a u Masarykova nádraží. Spolu s investorem připravuje také smlouvu o kontribucích – tedy příspěvcích na veřejnou infrastrukturu. Zatím se počítá s přenecháním deseti bytů městu a výstavbou čtyřtřídní mateřské školy na Rohanském ostrově.
Zdroje vizualizací: UNIT architekti, A69 – architekti a Marko&Placemakers
Zdroje: ČTK, IPR Praha, Seznam Zprávy, E15
remspace