Stabilita produkce, prodeje, hospodářských výsledků i personálního stavu – tak vidí společnost Ekospol v nastávajícím roce její ředitel a majitel Evžen Korec. Firma je stále zisková, nadále se také obejde bez bankovních úvěrů, chystá řadu nových projektů, pokračuje také výstavba v Nových Měcholupech a management hledá příležitosti k akvizicím. Spokojenost šéfa Ekospolu tak možná kalí jen právě připravovaná „nearly zero“ legislativa, jejíž budoucí implikace E. Korec považuje za znásilňování trhu.
Zdá se, že letošní rok se Ekospolu vydařil?
Ano, letos naše výsledky budou opět dobré. V tomto ohledu se nic nemění – jsme trvale ziskovou firmou.
Jaký bude příští rok?
Nějakou zvláštní expanzi neplánujeme. Stále platí, že bychom tak 500 bytů chtěli mít rozestavěných a také kolem 500 bytů prodat. A to tak, že v okamžiku dokončení projektu chceme mít vše prodáno. Celkově by objem výstavby i prodeje neměl být nižší než letos.
A konkrétní projekty?
V lokalitě Dubeč plánujeme výstavbu 120 bytů, nastartujeme také Barrandov, to by mělo být celkem 300 jednotek, ale pravděpodobně je budeme stavět postupně. Připravujeme zbrusu nový projekt Sluneční terasy, to je na pomezí Stodůlek a Řeporyjí, představuje to dalších 150 bytů. A současně chystáme výstavbu v dalších lokalitách, například v Roztokách, kde máme 30 hektarů pozemků. Především ale v příštím roce zahájíme prodej a výstavbu dalších etap našeho stěžejního projektu Nové Měcholupy, který je aktuálně nejprodávanějším projektem v České republice. Letos jsme tam prodali přes 250 bytů, cíl pro příští rok bude přes 300 bytových jednotek. A další etapu s 90 byty zahájíme také v projektu Panorama Kyje, který nabízí nejlevnější nové byty u metra.
Na trhu je dnes hodně projektů k prodeji – nakupujete?
Ano, nabídka je v tomto ohledu silná. Obvykle ale mají nabízené projekty nějaké vady, často chybí takové to obecné developerské know-how. A z našeho hlediska pak takřka vždy jde o projekty na příliš drahých pozemcích. Ekospol si může dovolit nabízet nejnižší ceny v Praze, protože stavíme na pozemcích, jejichž cena je velmi nízká, respektive, nakoupili jsme je levně během 90. let. O rozšiřování naší pozemkové banky ostatně usilujeme trvale.
Když je řeč o cenách – jak jste na tom s dodávkami stavebních prací?
Dnes je situace pro developery v tomto ohledu příznivá, stavíme výrazně laciněji než v minulosti. A já bych řekl, že Ekospol u dodavatelů dosahuje cen ještě tak o 10 % nižších než činí průměr – to nám umožňuje rozsah výstavby, který se obvykle pohybuje v řádu stovek bytů v rámci jednoho projektu.
Dnes se developerské společnosti spíše zeštíhlují – jak je na tom personálně Ekospol?
My máme standardně 50 – 60 zaměstnanců, to zůstane stejné. Samozřejmě, že nějaká obměna týmu neustále probíhá, ale jen minimální. V Ekospolu je velká fluktuace zaměstnanců v prvních dvou letech po jejich nástupu. Kdo se ale osvědčí, ten pak už zůstává dlouho, personálně jsme velmi stabilní.
Zdá se, že preferujete zaměstnance spíše mladší?!
To máte pravdu, stojíme na mladých lidech.
Proč?
Důvodů je více, ale určitě nejsou mzdové – u nás jsou velmi vysoké platy, hlavně jejich motivační složky. Dávám prostě přednost tomu, když si firma své zaměstnance může vychovat. Starší generace také mají negativní pracovní návyky z dob socialismu.
Není jednou z příčin preference mladých zaměstnanců váš způsob řízení – mám pocit, že vy jste spíše autokratický typ?
To určitě ne. Firma naší velikosti se nedá řídit jedním člověkem. Pochopitelně dělám klíčová rozhodnutí, ale hodně pravomocí musím delegovat. To, že to tak skutečně je, dokládá už zmíněná vysoká personální stabilita naší firmy. Skutečně dobrému zaměstnanci totiž nejde jen o gáži, potřebuje také prostor pro seberealizaci.
Možno říci celý evropský development a stavebnictví se chystají na „nulovou“ výstavbu. Jak se připravuje Ekospol?
Podívejte se, jestli naše vláda nezabrání tomu, aby se takové nesmysly prosadily, pak budeme klidně stavět nízkoenergetické nebo dokonce pasivní bytové domy – to nevyžaduje žádné geniální know-how, to můžeme už dnes. A díky pozemkům, které vlastníme a které jsme získali za velmi výhodné ceny, i pak budeme zase nejlevnější.
Takže žádný problém?
Ale naopak – je to znásilňování trhu. Stát, respektive vlády by do něj neměly zasahovat. To, jaké stavíme dnes byty, neurčuje Korec, ale trh, naši zákazníci. A pro ty je zvýšení cen, které by ty „nulové“ byty určitě přinesly, spíše nepřijatelné. A ono by bylo citelné. Podle našich výpočtů tak o 12 – 15 %. Kdo říká, že je to jen 5 %, nemá pravdu.
Je tady ale jakýsi univerzální zájem, nebo dokonce nutnost šetřit energií?!
My dnes stavíme byty s velmi kvalitním zateplením, jejich součinitel prostupu tepla je příznivější než požadují platné normy. A lidé v nich mohou větrat okny, jak chtějí, energetická kvalita a úspory se tím nijak nesnižují. U těch nulových staveb ale právě větrání veškeré energetické úspory ohrožuje. Pak to ale celé ztrácí smysl. V obecné rovině je to o tom, že když přehnaně optimalizujete jednu vlastnost, tedy jen jeden parametr budovy, je to na úkor jiných vlastností a parametrů. V tomto případě na úkor celkové kvality bydlení.
Když jsme u té kvality – projekty Ekospolu leckdo nepovažuje za architektonickou špičku, ba naopak. Vy sám často mluvíte o architektuře jako o jakési samoúčelné estetizaci staveb …
S tím pochopitelně zásadně nesouhlasím. Problém je v tom, že většina architektů si pojem kvality ztotožňuje pouze s vnější podobou domu či stavby, která má šokovat či nadchnout. Jenže ono nestačí, aby dům vypadal zajímavě či originálně. Kvalitní musejí být hlavně samotné byty, právě podle toho si lidé vybírají. A navíc – kvalitní architektura, to pro každého znamená něco jiného, co člověk, to názor. Užitné vlastnosti bytu můžete objektivně změřit, kvalitu architektury nikoli.