Odpovědi investorů ukazují, že v příštích 2 až 5 letech předpokládaná kapacita přesáhne 92 500 nových lůžek a kapitálovou investici ve výši 22 miliard eur. Pokud by všechna soukromá evropská PBSA (Purpose-Built Student Accommodation) rostla stejným tempem, zvýšila by se nabídka o více než 1,7 milionu lůžek. To by však stále pouze zvýšilo evropskou míru dostupnosti PBSA na 17 %, oproti dnešním 11 %. V průzkumu se ukázalo, že 81 % respondentů se obává vlivu změn úrokových sazeb na jejich podnikání. Kromě toho jsou investoři znepokojeni náklady na výstavbu, regulacemi a dostupností vhodné půdy. Také čtvrtina stávajících portfolií respondentů bude muset být přizpůsobena vyšším standardům ESG.
Poptávka po studentském ubytování v Praze je stabilně vysoká. Podle Frasera Watsona, Head of Investment v Savills Czech Republic & Slovakia, je aktuálně v Praze pouze 28 550 studentských lůžek, což nestačí pokrýt rostoucí poptávku ze strany studentů. „Investice do sektoru studentského bydlení v Praze představují lákavou příležitost, podpořenou stabilními faktory, jako je konzistentní a rostoucí poptávka, nedostatek lůžek a skutečnost, že většina studentů si nemůže dovolit pronajmout vlastní byt mimo rámec studentského ubytování,“ dodává.
Většina studentských kapacit v Praze je v současnosti vlastněna vysokými školami, přičemž standard bydlení na těchto kolejích často nesplňuje požadavky studentů, kteří hledají vyšší úroveň komfortu. „V současnosti se v Praze nachází 22 soukromě vlastněných studentských rezidencí s celkovou kapacitou téměř 3 000 lůžek. Pokud bychom zahrnuli existující projekty spolubydlení, které jsou mezi studenty také velmi oblíbené, číslo by se zvýšilo na 3 800 lůžek. Mezi nejvýznamnější soukromé studentské rezidence v Praze patří The FIZZ, Comenius, DC Rezidence a Zeitraum U Průhonu,“ doplňuje Vojtěch Wolf, Senior Investment Analyst v Savills Czech Republic & Slovakia.
Praha má každoročně velký počet studentů, kteří hledají ubytování. Z celkového počtu 71 200 českých studentů, kteří mají trvalý pobyt mimo hlavní město, se předpokládá, že více než 46 000 studentů bude potřebovat ubytování přímo v Praze. K tomu je třeba připočítat dalších 27 660 zahraničních studentů, kteří studují na pražských univerzitách. Celkový počet studentů, kteří hledají ubytování v Praze, tak každý akademický rok činí přibližně 75 000, což ukazuje na značný rozdíl mezi poptávkou a aktuální nabídkou ubytování.
„Jak se trh i nadále vyvíjí a zahrnuje dynamickou skupinu hráčů, musí investoři čelit ekonomickým výzvám, reagovat na změny ve studentské demografii a prosazovat environmentální udržitelnost. Rozhodnutí, která jsou nyní přijímána ohledně nových projektů, financování a dodržování principů ESG, budou mít dlouhodobý dopad na celý sektor,“ uzavírá Richard Valentine-Selsey, Head of European Living Research & Consultancy v Savills.
Zdroj: Savills
remspace