Akvizice realitní firmy Deutsche Wohnen společností Vonovia a koupě rezidenčního portfolia Akelius v Německu, Švédsku a Dánsku společností Heimstaden se na celkovém objemu podílely přibližně 40 %. V Dánsku činil podíl investic do nájemního bydlení na celkovém objemu investic směřujících na realitní trh až 54 %, v Německu 46 %, v Irsku 39 %, ve Švédsku 35 % a ve Finsku 32 %. Na všech zmíněných trzích se do tohoto sektoru z hlediska objemu investovalo v roce 2021 více než do segmentu kanceláří.
Výnosy klesají
Průměrný výnos prémiových nájemních rezidencí v západní Evropě se v roce 2021 meziročně snížil o 7 bazických bodů a dosáhl rekordního minima 3,05 %. Čisté výnosy z prémiových nemovitostí vícegeneračních domů jsou 3 % nebo nižší v šesti největších německých městech (2,2 %), Amsterdamu, Paříži (2,8 %), Kodani a Madridu (3,0 %). Čistý výnos z prémiových nemovitostí v Praze činí 4 %.
„Globální alokace kapitálu do evropských nemovitostí, a zejména do sektoru nájemního bydlení, roste díky silným tržním fundamentům a prostředí nízkých úrokových sazeb,“ říká Marcus Roberts z poradenské společnosti Savills. Podle něj bude letos více příležitostí pro nové projekty a dohody o budoucím financování, nicméně nedostatek pracovních sil, rostoucí stavební náklady a narušení dodavatelských řetězců developerskou aktivitu oslabí. Jeho kolegyně
Eri Mitsostergiou zase upozorňuje na očekávanou přísnější regulaci sektoru, jejímž cílem je chránit domácnosti před rostoucím nájemným. To by ale podle ní snižilo riziko časté fluktuace nájemníků, což je ve shodě se strategií investorů do nájemního bydlení.