Jak si Česká republika stojí v evropském kontextu?
První blok konference z názvem Spolupráce evropských měst zahájil úvodním slovem Grzegorz Wasiewski, partner kanceláře BSJP/bnt attorneys in CEE, který představil polský trh a jeho benefity. Následoval keynote speaker Zdeněk Soudný, viceprezident SPS (Svazu podnikatelů ve stavebnictví) a generální sekretář Asociace developerů, který nasadil nezvykle pozitivní notu. Prostor pro zlepšení totiž vidí v české negativitě. ,,Začněme měnit tento pohled na Českou republiku a její potenciál. Místo omílání toho, co je špatné, mluvme o tom, co lze udělat a co lze změnit k lepšímu. Tato změna našeho přístupu zcela změní situaci nejen na trhu investorů, ale i v komunikaci.” V panelové diskuzi se se Zdeňkem Soudným sešli také Mika Lautanala, obchodní rada z Finského velvyslanectví v Praze, Václav Matoušek, CEO HB Reavis Germany, a David Nath, partner a ředitel hospitality CEE and SEE ve společnosti Cushman and Wakefield.
Panelovou diskuzi zahájilo téma Prahy v evropském kontextu. Díky rozmanitému profesnímu zaměření řečníků a místům, kde v Evropě působí, bylo možné získat mnoho různých pohledů. Mika Lautanala podotkl, že je potřeba si všímat sil Česka a využívat je. Praha má například poměrně silný kancelářský trh oproti Finsku, které se potýká s post-covidovou situací a prací na home office. Podle Václava Matouška je největší slabostí České republiky dlouhý a složitý povolovací proces. Odrazuje totiž investory – například právě společnost HB Reavis kvůli zdlouhavému povolování působí raději v zahraničí. K tomuto názoru se připojil i David Nath. ,,Praha je vnímána jako dobře zavedený trh s určitým tempem atraktivity, ale chybí nám development. Ze strany nabídky zaostáváme za Varšavou, Vídní i Budapeští.”
ESG a regulace
ESG a regulace, které s ním přicházejí, jsou jedním z nejskloňovanějších pojmů aktuálního real estate trhu. Obvyklým českým přístupem je stavět se proti novým pravidlům, s tím ale nesouhlasí Zdeněk Soudný. „Neměli bychom se bát ESG, měli bychom ho vnímat jako prostor pro inovace, stejně jako tolik dalších zemí. Je to velká příležitost pro byznys. Pokud půjdeme inovacím naproti, budeme úspěšní.” Mika Lautanala dodal, že České republice chybí vzájemná důvěra mezi soukromým a veřejným sektorem „Zvýšení transparentnosti a spolupráce mezi firmami by výrazně pomohlo budoucímu vývoji.”