Dražší byty – levnější hypotéky

Průměrná cena bytů v České republice v únoru tohoto roku vzrostla na 1,84 milionu korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou tak nyní ceny o 110 000 Kč výše. Přitom úroveň dostupnosti bydlení – podle indexu vypočítávaného společností Golem, působící ve sféře financování bydlení - navzdory těmto rostoucím cenám u nás zůstává na excelentní úrovni. Na domácí rezidenční trh totiž pozitivně působí pokles úrokových sazeb hypoték – ty se přes řadu prognóz dále snižují kontinuálně už 15 měsíců - a v neposlední řadě i rostoucí příjmy českých domácností.

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů klesla v únoru o dalších 5 setin procentního bodu na 2,30 %. Druhým faktorem pozitivně ovlivňujícím úroveň dostupnosti bydlení v ČR je vývoj průměrných příjmů domácnosti. Poslední aktualizace relevantních dat Českého statistického úřadu jasně dokladuje, že českým domácnostem se dařilo v roce 2013 o něco lépe a podle odborníků i ekonomických analýz společnosti Golem tak tomu bylo i loni a bude i v letošním roce (údaje ČSÚ jsou o rok „zpožděné“, citovaná analýza společnosti Golem z nich vychází – pro rok minulý odhaduje růst příjmů českých domácností na 1,8 %, když letošní rok by podle ní měl přinést vzestup o 2,1 %).

V opačném směru ovšem působí rostoucí ceny nemovitostí. Podle posledních statistik portálu RealityČechy.cz vzrostla v únoru průměrná cena bytů v ČR o 30 000 Kč na 1,84 mil. Kč. V meziročním srovnání, tedy se stavem v druhém měsíci roku 2014, jsou ceny bytů v tuto chvíli již o 110 000 Kč vyšší.

Pražané jsou na tom nejhůř

Výsledkem působení těchto tří faktorů, kde negativně působí pouze růst cen bytů, je meziroční zlepšení úrovně dostupnosti vlastnického bydlení. Její index, který měří, jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky, v únoru dosáhl hodnoty 30,5 %. Oproti stejnému období loňského roku zatížení domácností hypoteční splátkou kleslo o 1 procentní bod. Tehdy při průměrné ceně 1,73 mil. Kč a úrokové sazbě 3,00 % hodnota indexu činila 31,4 %.

Z pohledu jednotlivých regionů České republiky k největšímu meziročnímu zlepšení dostupnosti bydlení došlo v Královéhradeckém a Libereckém kraji a také na Vysočině, kde průměrná cena bytů opět klesla pod 1 mil. Kč a oproti loňskému roku je nižší o 120 000 Kč. Na opačném konci tohoto žebříčku je Jihočeský kraj, kde díky nárůstu průměrných cen bytů o 460 000 Kč vzrostlo zatížení domácností hypoteční splátkou o bezmála 6 procentních bodů.

V absolutních číslech nejlepší, respektive nejvyšší míru dostupnosti dlouhodobě vykazuje Ústecký kraj (11,4 %), Moravskoslezský (15,5 %) kraj a Vysočina (16,1 %). Naopak největší zátěž pro rozpočet domácnosti znamená pořízení bytu v Praze, kde průměrná cena bytů za posledních 12 měsíců vzrostla o 410 000 Kč a aktuálně činí 4,38 mil. Kč. Pražské domácnosti i při svých standardně vyšších příjmech (v porovnání se „zbytkem“ republiky) vynaloží na splátku hypotéky více než polovinu svých průměrných čistých příjmů.

Index dostupnosti bydlení

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři