Dočkáme se fungující digitalizace až v roce 2026?

Krátce po naší diskusní snídani remspace o prvních pozitivních dopadech NSZ a digitalizace se v médiích začaly objevovat titulky: “Na úřady se vrací staré stavební řízení. Oprava digitalizace zabere rok a půl.” A to i přesto, že se čeští i zahraniční odborníci na real estate a právo shodli na tom, že digitalizace musí pokračovat a nedostatky se musí řešit za chodu. Takže po prvních krůčcích vpřed nás čeká mnoho kroků zase zpět…

Zdeněk Soudný, Asociace developerů, Hospodářská komora České republiky

„Neúspěšný pokus digitalizovat stavební řízení nesmí vést ke konci digitalizace jako takové. Je dobře, že se nyní sundaly růžové brýle, a v naprosté nahotě vidíme, že systém nefunguje. Je především potřeba co nejrychleji odstranit právní nejistotu, kterou pokus Ivana Bartoše do světa povolování přinesl, a to jedině cestou rychlé legislativní změny. Ta by, nicméně, neměla znamenat konec digitalizace, ani odstup od digitální cesty podání a vyřízení – jen by měla umožňovat postupovat alternativními cestami tam, kde záměr legislativce po cestě digitální selhává v důsledku nezdařené realizace. Pozor je potřeba dát také na nové zákony, kterých se taková změna musí také dotknout. A zapomenout bychom neměli ani na Národní geoportál územního plánování, který je na tom ještě o něco hůře, než samotné DSŘ. Vývoj a náprava systémů musí být prioritou – pokud měla digitalizace efektivně využít zmařené naděje na skutečné rychlejší stavební povolování – tedy měla být jakousi cenou útěchy, potom nezbývá, než doufat, že se tak brzy stane.

Alena Müllerová, bnt attorneys in CEE

„Legislativní řešení, které po nezbytně nutnou dobu umožní úředníkům stavebních úřadů vyřizovat žádosti podané podle nového stavebního zákona a vést navazující povolovací řízení hybridním způsobem, tj. za použití procesů a systémů, které úředníci znají a ve kterých konec konců stále ještě zpracovávají žádosti podané do 30.6.2024, je myslím dobrým řešením. Zda a zejména kdy MMR nakonec skutečně předloží plně funkční systémy, které reálně povedou ke zrychlení a zjednodušení povolování staveb, bohužel nyní můžeme jen odhadovat.“

Michal Hendrych, Loxia

„Nový stavební zákon měl přinést zásadní zjednodušení a zrychlení povolovacího procesu, ale realita je zatím jiná. Digitalizace, která je klíčovou součástí změn, naráží na vážné nedostatky a úředníci čelí problémům s novými systémy. I když se projektová dokumentace zjednodušila, složitá byrokracie a množství dotčených orgánů nadále celý proces zpomalují. Zákon sice otevírá dveře k lepší budoucnosti, ale dokud se digitalizace nevyřeší, nebude efektivita stavebního řízení naplněna. Cesta k plně funkčnímu systému bude ještě dlouhá.

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři