Diskuse na poslední konferenci Stavebního fóra „Development pro budoucnost“ ukázala, že na poli udržitelné výstavby se u nás sice leccos už udělalo a také plánů, záměrů a projektů je poměrně dost. Hodně práce ale ještě zbývá a je nasnadě, že poslední politický i ekonomický vývoj ji nepochybně bude značně komplikovat.
Z kvinteta udržitelnosti – tedy úspor energie, vody a materiálů a vedle toho také zásadního zkvalitnění interiérů i exteriérů budov – jsme nejdále v první sféře. „Šetrnost energetická už tu je, materiálová nikoli,“ upozorňuje S. Kalvoda na potřebu šetřit i primární zdroje. Čísla to dokládají – v průměrů unijní Evropa dokáže recyklovat 12 % stavebních materiálů, ale zatímco v některých zemích je to i 30 %, u nás je to podle údajů Pražského inovačního institutu zatím jen podprůměrných 8,3 %.
Jestliže na poli cirkulární ekonomiky zatím Česko příliš nepokročilo, jinde jsou výsledky poměrně dobré. „V regionu jsme relativně progresívní,“ míní S. Kalvoda s poukazem na to, že je pozornost stavařů i jejich zákazníků upřená na racionální hospodaření s energií i vodou, zdravé vnitřní prostředí budov i péči o kvalitu vystavěného prostředí jako celku je značná, někdy větší než jinde. Dokládá to ostatně i počet certifikátů, které berou v potaz všechny zmíněné kvality a aspekty nových budov. U nás BREEAM či LEED získalo už 270 budov, v sousedním Německu zhruba dvě tisícovky. Na první pohled jsou to výsledky dobře srovnatelné, ovšem jen s malou výhradou – Němci hodně využívají certifikátů domácí provenience (např. DGNB), v Česku naopak „náš“ SBTool přijde ke slovu jen zřídkakdy.