Rezidenční a logistické rekordy, které láme i investorská poptávka po hotových projektech, kanceláře sice rozporuplné, ale zjevně vzbuzující naděje, oživení reálné v hotelovém segmentu a očekávané v „retailu“ – tak zhruba vypadá developerská bilance roku 2014. I bez porovnání s hubenými léty teprve nedávno minulými je to bezesporu účet povzbudivý a v černých číslech. A rok 2015 by určitě neměl být horší. Jeho perspektivy ovšem kalí nejistá a vskutku málo radosti vyvolávající kvalita vnějšího prostředí, tedy podmínek, v nichž development působí. A tady je řeč především o jejich legislativním, tedy klíčovém, zarámování.
Ničím nerušený optimistický ráz mají zejména poměry na rezidenčním trhu. V Praze, která reprezentuje 80 % jeho celku, se v období leden – září meziročně prodalo o 23 % bytů více a panuje víceméně shoda v tom, že výsledek za celý rok překoná dosavadní rekord roku 2007. Tehdy se v metropoli prodalo 5 300 bytových jednotek, letos by to mohlo být až 5 700. A protože ekonomika roste, úrok je stále nízký a Češi se už nebojí utrácet, hlavní aktéři trhu věří v další růst prodeje (podle E. Korce lze očekávat jeho 10% vzestup), projektů přibývá a co je pro development důležité – rostou už i ceny. Podle různých odhadů zatím nijak závratně (přibližně 3 – 7 % u největších developerů), ale i tak i to vyvolává odvahu k výstavbě bytů kvalitnějších, a tedy i dražších. K těm nepochybně patří megaprojekt Garden Towers na pražském Žižkově. „Projektů na periferii Prahy je na trhu už dost. Lidé dnes chtějí vyšší kvalitu jak v provedení, tak co se týká lokality,“ komentuje dosti smělý záměr (jde o takřka 700 bytů) Dušan Kunovský, šéf Central Group.
„My třeba v Českých Budějovicích financujeme velmi pěkný a úspěšný projekt. Já bych regiony tolik nepodceňoval!“ – upozornil na adventním setkání SF Pavel Kühn z České spořitelny na skutečnost, že na rezidenčním trhu není Praha jediným místem, kde se staví. A především prodává – například v Brně se letos v prvních třech čtvrtletích prodalo o 60 % více než loni! Brněnské bytové žně asi nebudou v roce 2015 až tak výnosné, ale každopádně se Praha i regiony mohou na příští rok těšit – v něm se totiž legislativní eskapády kolem EIA či nových stavebních předpisů ještě snad neprojeví.
Zajímavé a možná signifikantní je, že podle Jaroslava Novotného z Asociace realitních kanceláří „ na standardním zprostředkovatelském trhu, tedy tzv. second-handu, podle dostupných statistik transakcí nepřibylo a zdá se, že v některých lokalitách dokonce ubylo.“ A podle něj na sekundárním trhu ubylo také movitějších klientů – možná je to důsledek přesunu jejich poptávky na trh novostaveb, jehož nabídka je dnes dost slušná.
Prodej nových bytů v Praze
Leccos se nestihne, ne vše je rozhodnuto – existují například snahy dopady změn v procesu EIA alespoň zmírnit zvýšením parametrů staveb, na které se bude novela vztahovat, čas je ovšem neúprosný – sněmovna poslanců už normu schválila. I bez přehnaného pesimismu je tak výstavba v Česku pro nejbližší období z hlediska legislativy, tedy hlediska naprosto fatálního, věcí značně nejistou. Tuzemský development tak může s docela slušnou dávkou optimismu vidět své vlastní perspektivy, svou práci i reakci svých zákazníků. Naopak nabízející se prognózy podmínek, v kterých bude pracovat a působit, bohužel mají přesně opačné znaménko.
Úvodní Foto: Billy Alexander