Přesně 1. ledna tohoto roku se tuzemský rezidenční trh zbavil letitého břemene, jehož váha se sic časem snižovala, ale které přesto do poslední chvíle poměry na trhu deformovalo. Konec systému regulace nájemného, do nějž byly zahrnuty statisíce bytových jednotek, přináší a především přinese všem, počínaje majiteli bytových domů, přes developery až po samotné nájemníky, prospěch. Takový je názor většiny realitních odborníků a tak vyznívají i výsledky ankety, jejímiž respondenty byli především představitelé developerských společností.
Dlouho ostře kritizovaná regulace výše nájemného je tedy už minulostí. Zda bude mít na bytový trh nějaké okamžité a citelnější dopady je zatím nejasné. Skutečností ovšem je, že v minulosti probíhající postupná liberalizace (v poslední fázi už bylo nájemné regulováno jen v Praze a několika větších městech), respektive její dopady na trh nebyly nijak zvláště patrné. Jak vidí konec regulace developeři dnes, ukazují jejich následující odpovědi.
Ilona Monferini Mančíková, ředitelka, FIM Group
Deregulace nájemného dnes už realitním trhem nijak neotřese. Za sebe mohu říci, že ji vítám, škoda jen, že to trvalo tak dlouho. Naše společnost se dlouhodobě specializuje na nemovitosti v nejatraktivnějších lokalitách Prahy. A z vlastní zkušenosti vím, kolik bytů, či celých domů obývají lidé, kteří se z nostalgie a zvyku nechtějí odejít ze Starého Města, Kampy, či Vinohrad a dalších lokalit. Dnes se například někteří osamělí senioři často zbytečně trápí ve sto- a vícemetrových bytech, které nevytopí, nejsou schopni je udržovat, navíc jsou mnohdy bez výtahu a dalšího komfortu a pohodlí, které by si zasloužili. Myslím si, že se může uvolnit dost právě takových bytů či domů na unikátních adresách. S úžasem jsme ovšem v minulosti sledovali, jak se privatizují obecní domy v pražském centru a byty v nich se prodávají stávajícím nájemníkům za směšnou část jejich skutečné ceny. Tyto doby jsou snad už opravdu pryč. Deregulace konečně přispěje k vytvoření skutečného a rovného podnikatelského prostředí.
Martin Louda, ředitel, SIDI CR
Na ukončení uměle udržované ceny nájemného v obecních bytech a na srovnání naprosto nerovných podmínek v tomto druhu podnikání čekají tuzemští majitelé nemovitostí více než dvacet let. Konec regulace je dobrou zprávou i pro ty majitele, kteří ze svého vlastního domu nemohou vystěhovat asociální nájemníky nebo jsou nuceni pronajímat byty za ceny, které téměř nepokryjí ani náklady na údržbu objektu. Hodně se mluví o tom, kam lidé z bytů, na které nebudou mít, půjdou. To je jednoduché. Přestěhují se do těch bytů, na které mít budou. Nabídka nájemních bytů na trhu je dostatečná. To je normální tržní prostředí.