ČR: růst cen rezidencí byl šestý nejvyšší v EU

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zrychlil na 8,9 %. Mezi zeměmi Evropské unie to byl šestý nejvyšší růst. Jak vyplývá z právě publikovaných údajů Eurostatu, v EU se ceny loni zvýšily v průměru o 4,2 %. Podle analytiků letos kvůli opatřením proti koronaviru budou ceny bytů a domů stagnovat nebo klesat.

„Zdražování v Česku sice nebylo v evropském měřítku rekordní, avšak na výrazné posunutí dosavadního domácího maxima to stačilo. Docela zajímavé bylo, že ceny starších bytů rostly podstatně rychleji než v případě těch nových. Zatímco u nové výstavby bylo třeba počítat i s růstem nákladů stavebních prací a materiálů, u starší výstavby ceny zvyšovala silná poptávka," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Česko – bývalý rekordman

V Česku rostly ceny nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi Unie nejrychleji nepřetržitě od posledního čtvrtletí roku 2016 do konce třetího čtvrtletí roku 2017. Nejvyšší byl růst ve druhém čtvrtletí 2017, kdy domy a byty v ČR meziročně zdražily o 13,3 %. V porovnání s průměrem EU byl tehdy růst více než třikrát vyšší.

"Předčasné je nyní hovořit o tom, že se ceny na nemovitostním trhu v ČR budou v důsledku koronakrize propadat. Spíše je třeba přechodně počítat se stagnací cen realit v atraktivních lokalitách a s mírným cenovým poklesem v méně atraktivních oblastech typu maloměsta, venkova či sídlišť na městských periférií," doplnil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Propíchnutá bublina?

Analytik BH Securities Štěpán Křeček připomněl, že podle Evropské rady pro systémová rizika (ESRB) a České národní banky byly ceny nemovitostí v Česku nadhodnocené: "V letošním roce bychom měli být svědky postupného vyfukování této bubliny. Korekci na realitním trhu bychom neměli vnímat negativně, protože nižší ceny nemovitostí zvýší dostupnost bydlení.“

Podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně má Česku druhou nejméně digitalizovanou státní správu v Evropě, po Itálii. Dnes se navíc kvůli ochranným opatřením dokumenty ještě hůře dostávají na úřad a úředníci k dokumentům: „Na mnoha stavbách již dochází buď klíčový materiál nebo pracovníci, což dále omezuje nabídku. Dlouhodobou poptávku covid-19 zásadně nesnížil, a tak nemůžeme čekat zvýšení dostupnosti bydlení, dokud vláda zásadně nezreviduje systém stavebních povolení.“

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři