Co nás čeká aneb realitní křišťálová koule (Korec, Novotný, Pácal, Palička, Soural, Svoboda, Šourek)

Ještě stále se nacházíme v turbulencích krize a zdaleka definitivní dnes není ani součet ztrát. Ale i v tomto okamžiku je nutné alespoň se pokusit odhadnout příští vývoj. Možná nejvíc to platí pro soukromý sektor – hlavně tady se i v současné situaci musí rozhodovat, co dále, a to na úrovni taktické i strategické. Zmapování toho, jak naše zítřky vidí aktéři realitního trhu, je proto určitě na místě.

Jakési světlo na konci tunelu je už snad vidět, proto jsme představitelům realitního sektoru položili vlastně jen jednu otázku, ale rozdělenou na tři části.

Jaká jsou vaše očekávání stran:

  • vývoje české ekonomiky
  • realitního trhu
  • činnosti státní správy a samosprávy?

 

Petr Palička, developerská společnost Penta

Já jen nevím, jestli už vidím nějaké to světlo na konci tunelu … Maximálně tak v tom, že můžeme chodit do hospody a že začínají ožívat ty běžné věci – obchody, služby … To je samozřejmě dobré. Jinak si myslím, že pořád nikdo nic neví. Nikdo netuší, co bude za tři měsíce. Nová vlna epidemie? Totální pohoda? Uzavřené hranice? Otevřené hranice, ale spolu s tím strach lidí cestovat? Atd. atd.

 

Podle mě bude velká celosvětová krize, která dopadne na celou českou ekonomiku. Ale jak moc, to si netroufám odhadnout. A tím pádem ani dopady na náš obor. Byty – věřím - se prodávat budou, i když asi pomaleji. Poptávku po kancelářích ale vůbec nemohu prognózovat, to bude záviset na hospodářském vývoji.

 

Co bude dělat stát a samospráva, to vůbec netuším. Snad budou normálně pracovat jako všichni, ne? Jen samosprávy asi nebudou mít peníze.

 

Marcel Soural, developerská společnost Trigema

To si děláte legraci, ne? Autorů a vykladačů katastrofických scénářů koronavirové krize máme nespočet. Není potřeba přilévat olej do ohně. Teď nikdo nic neví, všichni jenom tak střílí od boku - aby se zavděčili nebo zviditelnili. Ale s jakou odpovědností za vyřčené předpovědi? Světlo na konci tunelu uvidíme, až se objeví nějaký světlonoš. Až si to sedne!

 

Kdejaký čaroděj třetí kategorie věští propad cen bytů. Uvidíme! Bytů bylo v nabídce již před krizí málo, proč by mělo to málo v krizi zlevňovat? Když bytů nepřibývá? Pokud je něčeho nedostatek, je to nedostatek v každé době, ne? Nebo se budeme sestěhovávat ke kamarádům do bytů? Jako fakt, jo?

 

Státní správě a samosprávě držme palce. Nemají to lehké. Hlavně by měli krotit svoji kreativitu, protože stačí opisovat. Třeba podle Německa?

 

Michal Šourek, ateliér MS architekti

Bude to smutné, pokud ne rovnou průšvih. Nad vodou to nebudou držet chaotické PR deklarace české vlády, ale – jak už je zvykem – jim navzdory entuziasmus i pud sebezáchovy části skutečně soukromých podniků. Necháme-li stranou „front-line“, aktuální scéna je ostře rozdělená: na jedné straně ti, pro které je lockdown něco jako pro mou generaci byly uhelné prázdniny, na druhé straně ti, kteří suplují školu svým dětem a přitom pracují 12 hodin denně, aby přenesli svůj podnik přes drastické výpadky. Na podzim se ukáže, kdo se choval racionálně a kdo byl naivní.

 

Víceméně odjakživa měl stavební rozvoj konjunkturu, pokud ekonomika rostla aspoň o 3 % ročně. Potvrdí-li se prognózy typu „letos minus 6 %, napřesrok plus 7 %“, mělo by to být jen krátké zaváhání. Ale tato krize je jiná – to je jediné, na všem se shodnou snad všichni. Všechno tedy může být jinak, vývoj ekonomiky i stavebního rozvoje. Dnes aktuální „zlaté pravidlo“ je „držet hotovost“ – my místo toho investujeme do nových technologií. Ale opakuji - všechno může být jinak! V lockdown se různé kapacity ukázaly jako zbytné. Fungovali jsme bez kanceláří a šlo to, namísto v kamenných obchodech jsme nakupovali on-line … Třeba se to ujme! Třeba i po karanténě budeme víc pracovat z domova a méně nakupovat v supermarketech. Třeba se ukáže, že kancelářemi i obchodními kapacitami jsme předzásobení, že jich je nadbytek …

 

Státní správa si užívá rozkvět babišismu-agrofertismu. Nakonec na to doplatí i koblihy a košťata – ale my ostatní doplácíme s nimi, dřív a víc. Preference hnutí ANO rostou – světlo na konci tunelu je proto v nedohlednu. Samosprávy, aspoň některé, jsou pravým opakem – hledají a často i dokážou realizovat opatření na podporu svých občanů i obecní ekonomiky. Líbí se mi třeba pražští Piráti nebo vedení města Ústí nad Orlicí. Věřím, že v některých obcích brzy přinos poučení a motivace z krize vyváží její finanční dopady.

 

Jaroslav Novotný, realitní kancelář RAK

Stran české ekonomiky očekávání nemám žádná. Do konce roku se bude - v tom lepším případě - nepochybně vzpamatovávat z celkového a nevídaného šoku, který zcela paralyzoval některá odvětví. Bude to dlouhá a náročná cesta. Mám spíše přání. Přál bych si, aby pandemie ustoupila a došlo k všeobecnému vylepšení nálady.  Optimismus by byl pro ekonomický vývoj, myslím, to nejpřínosnější.

 

Na trh s nemovitostmi má každá krize vliv s jistým zpožděním. Prognóz, jak se trh bude vyvíjet, jsem v poslední době slyšel a četl mnoho. Teprve další vývoj ale ukáže, zda se některé naplní nebo zasáhne vyšší moc a všechno bude jinak.  Trh se může změnit v lokalitách, které nejvíce zasáhla paralýza některých sektorů. Stěžuje si automobilový průmysl, stěžují si odvětví závislá na cestovním ruchu. To mohou být příklady lokálních dopadů na trh s nemovitostmi. Možná také řada firem přijde na to, že nepotřebují tak velké a nákladné kancelářské plochy, možná se také bude více skladovat a více tvořit zásoby. Možná se bude více cestovat doma. Nepochybně bude mít současná situace vliv na uvažování lidí, na přehodnocení priorit, na psychiku - a to vše se teprve ukáže. A tak opět očekávání nahradím přáním. I pro náš segment bych si přál, aby postupně zavládnul optimismus.

 

Od státu a jeho institucí neočekávám nic - nebo vlastně ano! Očekávám, že v případě ústupu pandemie nastane politické hašteření o to, jak a co se mělo udělat jinak, lépe a efektivněji. Právníci, policie a soudy budou mít práce nad hlavu. Očekávám, že systémová řešení a poučení z krize pro budoucnost nebudou na pořadu dne a budeme si muset poradit sami. Ostatně tak už tomu bylo, je a asi i bude. V tomto ohledu nepomůže ani to optimistické uvažování.

 

Evžen Korec, developerská společnost Ekospol

Bude záležet hlavně na tom, kdy přijde druhá vlna pandemie. Lze očekávat pokles ekonomiky, byť budou všichni dělat všechno pro to, aby tomu zabránili. Letos ale na jakýkoliv růst můžeme zapomenout! Letošek bude nejhorší rok od krizového roku 2008 a osobně myslím, že půjde z pohledu ekonomiky dokonce o nejhorší rok za celou historii samostatné České republiky.

 

Situace v developmentu bude odpovídat stavu celé ekonomiky, náš obor je s ní úzce provázán. Lze očekávat zásadní propad prodeje nových bytů. Otázka pouze je, jak hluboký pád to bude. Zda půjde v meziročním srovnání o propad o 50 % nebo jen o 30 %. Mezi těmito dvěma čísly se pokles prodeje nových bytů bude pohybovat. Byty se ale úplně prodávat nepřestanou, i nyní budou lidé hledat nové bydlení. Jen se zcela změní struktura bytů v nabídce. Stejně jako při minulé ekonomické krizi po roce 2008 budou lidé vyhledávat levnější byty s cenou do 85 000 korun za metr čtvereční. O předražený luxus bude zájem nulový. Vzroste tak počet neprodejných ležáků, které však jejich developeři nebudou chtít kvůli vysokým nákladům jen tak zlevnit. Výhodu budou mít zkušené developerské firmy s velkou zásobou pozemků nakoupených za příznivé ceny – to umožní vrátit na pražský rezidenční trh cenově dostupné bydlení.

Bez odpovědi.

 

Jiří Pácal, správa nemovitostí, Central European Holding

V jednotlivých segmentech ekonomiky budou velké rozdíly. Nejvíce zasaženy jsou nemovitosti v oblasti cestovního ruchu a logistiky. Nákupní centra se budou zotavovat pomaleji. Kanceláře žádné větší problémy mít nebudou, je možný posun z větších ploch do menších.

Prodeje bytů budou zmrazeny o zhruba 30 %, ceny se krátkodobě sníží hlavně na sekundárním trhu. Nájmy bytů se sníží jen v centru Prahy. Projeví se posun v zájmu o nájem bytu na úkor pořízení bytu na úvěr či jako investici k pronájmu. Další vývoj realitního trhu bude kopírovat vývoj ekonomiky a příjmů domácností.

Od státu a samospráv očekávám zmatek a chaos. A to v jak podporách/křivdách, tak hlavně v oblasti daní. Do konce roku se vše zklidní a usadí.

 

Prokop Svoboda, realitní kancelář Svoboda & Williams

Výraznému poklesu se zřejmě nevyhneme, otázkou však zůstává, jak dlouho bude trvat. Vzhledem k tomu, že do současné situace vstupuje tolik proměnných, možných scénářů je spousta a další vývoj nelze přesně odhadnout.

 

Současnou krizi vnímám jako další impuls, který posílí trend nájemního bydlení. K tomu navíc přibydou požadavky na větší flexibilitu nájemního vztahu jak rezidenčního, tak i komerčního. Současná situace zároveň nahrává do karet developerům. Ovšem jen těm, kteří v dnešní době, kdy se ještě více prohloubí problém s nedostatečnou výstavbou, dokáží něco postavit. Na trhu je totiž stále dost lidí, kteří preferují novostavbu před secondhandem.

 

Obávám se, aby další vládní intervence nenarušily očistný proces kreativní destrukce, která k ekonomickému cyklu nutně patří. Tedy toho, aby přirozený výběr nebyl deformován zneužíváním vládní pomoci.

Petr Bým

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři