Český trh je stabilní volbou pro investory

V současné dynamice evropského trhu s komerčními nemovitostmi se Česká republika ukazuje jako stabilní a bezpečná volba pro investory, kteří hledají útočiště před turbulentními ekonomickými podmínkami v jiných zemích. Trhy v Německu a Polsku vykazují známky ochlazení – je Česká republika ostrůvkem bezpečí v rozbouřených vodách real estate?

Německo bylo v oblasti komerčních nemovitostí po mnoho let evropským lídrem, ale dnes se situace změnila. Vyšší úrokové sazby, rostoucí náklady na energie a problémy v klíčových průmyslových sektorech, jako je automobilový průmysl, mají výrazný dopad na investiční aktivitu. „Tyto faktory vedou k poklesu investiční aktivity a celkovému ochlazení trhu v Německu. Naše nedávná návštěva mnichovského EXPO REAL potvrzuje, že developmentu v Německu se aktuálně nedaří, nová výstavba výrazně zpomalila, a mnoho projektů zejména v oblasti kanceláří bylo pozastaveno nebo odloženo. Oproti této situaci představuje Česká republika stále jakýsi ostrůvek bezpečí,“ řekl Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services ve společnosti Prochazka & Partners.

Tento jev není ojedinělý. Český trh s komerčními nemovitostmi se i přes určité zpomalení stále udržuje v pozitivních hodnotách. Na rozdíl od Polska, kde trh zůstává silně závislý na zahraničním kapitálu a jeho růst je pomalý, v České republice dominuje lokální kapitál, což znamená větší stabilitu.

I v rámci České republiky je však rozdíl mezi jednotlivými segmenty trhu. Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners, vysvětluje: „Aktuálně nejlepší výsledky vykazuje u nás rezidenční trh. Velmi dobře si vede také trh s kancelářskými nemovitostmi, kde poptávka dosahuje obdobné úrovně jako v silném roce 2018. Ceny za pronájem kancelářských prostor zůstávají relativně stabilní, s mírnými známkami poklesu, avšak i tak jsou přibližně o 20–25 % vyšší než před pěti lety. Naopak situace na trhu průmyslových nemovitostí není tak příznivá. V roce 2024 došlo ke korekci a ceny klesly o 10–15 %. Poslední čtvrtletí letošního roku je ale ve znamení oživení poptávky, což nám dává optimismus pro rok 2025.“

Kromě ekonomických faktorů, jako jsou úrokové sazby nebo ceny energií, se stále silněji projevuje i tlak na dodržování environmentálních a sociálních norem, tzv. ESG. Tento trend se projevuje v rostoucí preferenci energeticky úsporných a ekologických budov, což ovlivňuje i rozhodování firem o pronájmech nebo stavbě nových nemovitostí.

„Řada firem zvažuje stěhování do nových prostor či vlastní budovy. V případě kanceláří se často poohlíží po menších, ale zato modernějších a kvalitnějších prostorách splňujících všechny aktuální normy,“ zhodnotil situaci na trhu Roman Bohumínský, Senior Associate ve společnosti Prochazka & Partners.

„U průmyslových nemovitostí se většinou stále řídí pravidlem »location, location, location«, nicméně ne všichni musí či potřebují být v prémiových lokalitách. Mnoho těchto lokalit je dost drahých a mají již něco »odžito«. Proto se některé firmy uchylují k přesunu do vzdálenějších, ale kvalitnějších a levnějších projektů,“ dodal Petr Narwa.

Zdroj: Prochazka & Partners

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři