„Zájem o investiční byty roste ruku v ruce se zvyšujícími se nájmy. Velká poptávka nás vedla k tomu, že jsme připravili prozatím dva projekty speciálně k tomuto účelu,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
A dodává, že pro majitele nájemních bytů budou velmi užitečné dodatečné služby – specializovaná firma jim zajistí nájemníka, inkaso plateb, kontrolu bytu či řešení oprav.
Nájemné i výnosy rostou
Hrubý výnos z pronájmu nově postaveného bytu je díky rostoucímu nájemnému velmi atraktivní. V Praze dosahuje podle analýz KPMG v průměru 4,4 % a je tak stále vyšší než v okolních metropolích a hlavně vyšší než nabízejí jiné investiční instrumenty. U bytů z aktuální nabídky Central Group vhodných na investici se hrubý výnos pohybuje od 3,7 do 4,7 %.
Uvádět přesnou výšku výnosu je samozřejmě nemožné, záleží na skutečné výši sjednaného nájmu a současně je třeba zakalkulovat náklady a „proluky“, tedy období, kdy je byt nepronajatý. Přesto všechno nájemní byty dnes představují nepochybně velmi výhodnou investici – nájmy v Praze dnes stoupají rychlejším tempem než jejich ceny. Podle údajů společnosti Deloitte koncem minulého roku v metropoli průměrné nájemné za metr čtvereční bytové plochy v průměru dosahovalo částky 339 Kč a meziročně vzrostlo o 12 %. V rámci Prahy se ovšem úroveň nájemného značně liší podle lokality, respektive městské části – tak v Praze 1 je to 431 Kč, v Praze 4 zase 279 %.
Za zmínku stojí, že regiony i v tomto ohledu hlavní město následují. V průměru je tady ale nájemné výrazně nižší, pohybuje se kolem 197 Kč za metr bytové plochy, přičemž zase jsou patrné značné rozdíly podle jednotlivých krajů. Nejvyšší úrovně dosahují nájmy v Brně (234 Kč/m2), největší dynamiky zase na Královéhradecku, kde se meziročně zvýšily o 28 %.
Investoři obvykle preferují nově dokončené byty o dispozicích 1+kk nebo 2+kk v lokalitách v centru nebo blízko metra či tramvaje. A právě takové projekty zaměřené na investiční byty největší rezidenční stavitel Central Group nedávno dokončil na Petrohradské ve Vršovicích a v Metropoli na Zličíně. Skupina v dohledné době připravuje další projekty ušité na míru investorům. V posledním roce podíl bytů, které kupující dále pronajímají, vzrostl u Central Group na 23 %. V místech blíže centru v zajímavých lokalitách může ovšem růst až k 25 nebo 30 %, naopak v typicky rodinných lokalitách klesá i pod deset procent. Z lokalit je největší zájem o prstenec kolem centra, který preferují mladí lidé. Ti jsou totiž nejčastějšími nájemníky nájemních bytů. Investoři proto volí často čtvrti jako je Žižkov, Holešovice, Dejvice, Vršovice, Karlín a Libeň. Pro dlouhodobé pronajímání je zájem také o projekty blízko metra ve čtvrtích, jako jsou Letňany, Zličín nebo třeba Háje.
Mezi kupujícími převládají Češi, ale podíl zahraničních kupců není tak úplně zanedbatelný, přestože podle posledních údajů nyní spíše klesá. V závislosti na developerovi a lokalitě se pohybuje od 7 do 30 %. Mezi cizinci stále převládají Slováci a klienti ze zemí bývalého východního bloku.
U Central Group se podíl nakupujících cizinců meziročně snížil z 24 na 22 %. Mnozí odborníci nicméně upozorňují na skutečnost, že v absolutním porovnání s Berlínem, Mnichovem či Vídní jsou v Praze byty stále velmi levné. Lze proto očekávat, že zahraniční klientela pražských rezidenčních developerů se bude stále více rekrutovat také ze západní Evropy.
Petr Bým