CEE: investiční trh (zatím) dynamicky roste

Objem realitních investic v regionu střední a východní Evropy za první čtvrtletí tohoto roku podle předběžných údajů dosáhl zhruba 3,7 miliardy eur. Navzdory nástupu pandemie Covid-19 v meziročním srovnání investice vzrostly o 68 %, oproti roku 2018 o 28 %. Dosavadní letošní výsledky podle analýzy společnosti Colliers přitom velmi výrazně ovlivnila akvizice bytového portfolia společnosti Residomo švédskou firmou Heimstaden za 1,3 mld. eur.

Stejně jako loni nejvíce realitních investic i v prvním letošním kvartálu směřovalo do Polska (48 %), za kterým následují Česká republika (39 %) a pak Slovensko Rumunsko, Maďarsko a Bulharsko – podíl těchto zemí na investičním koláči ani v jednom případě nepřekročil úroveň 5 %.

Postcovidové vyhlídky

„Vzhledem k různým opatřením k zajištění bezpečnosti lidí a zabránění šíření viru, včetně omezení letů a hranic, očekáváme, že objemy investic ve druhém a třetím čtvrtletí budou významně ovlivněny, protože všechny strany zapojené do transakčních procesů se z velké části nemůžou setkávat a navštěvovat,” říká Kevin Turpin ze společnosti Colliers. Podle něj je navíc mnoho vlastníků nemovitostí a správců v současné době zaneprázdněno zhodnocováním veškerých rizik s ohledem na svá aktiva a majetek, přičemž se majitelé realit kromě krátkodobých daňových úlev zatím cítí ze strany vlád zemí CEE spíše opomíjeni.

Na druhé straně ale podle probíhajícího průzkumu společnosti Colliers zůstává chuť investorů vysoká, objem kapitálu k nasazení zůstává stejný, dokonce se může potenciálně zvýšit.

Staré dobré “wait and see”

Mnoho investorů ovšem dnes rozhodovací procesy odkládá až do doby, v které bude situace jasnější, zejména pokud jde o financování, cenotvorbu a schopnost fyzicky se seznámit s potenciální investiční příležitostí.

„Na trzích samozřejmě pozorujeme strategii ´počkáme a uvidíme´, ale zatímco někteří vyčkávají, optimističtější strany na straně kupujících i prodávajících využívají výhody situace. Zapojili jsme se do několika investičních transakcí s místními i zahraničními investory v České republice, které se vyvíjejí a nadále pokračují,” říká Andrew Thompson, ředitel investičního oddělení pro ČR a SR Colliers International. Podle něj si investoři již uvědomili, že trhy v Česku, na Slovensku a také v širší střední a východní Evropě na pandemii reagovaly velmi pozitivně.

Návrat ke kořenům?

Z krize by také mohly vyplynout nové příležitosti. Následkem epidemie by se podle některých ekonomů do střední a východní Evropy mohla vrátit výroba z ohrožených zemí, jako je Čína či státy Ameriky a Asie. „Česká republika je k tomu perfektně předurčena, protože má nejen velmi strategickou polohu, ale také dlouhou tradici v průmyslové výrobě a inovacích a disponuje kvalifikovanou pracovní silou,“ odhaduje budoucí vývoj Harry Bannatyne z Colliers. Podle něj  také 400 nových společností pro e-commerce pouze v ČR ukazuje schopnost regionu přizpůsobit se novému stylu podnikání: „Jsem přesvědčen, že ze všech realitních odvětvích bude mít segment ´průmysl & logistika´nejpozitivnější výsledky ve srovnání s ostatními sektory jako například s kancelářským, maloobchodním nebo rezidenčním.“

SF/pb

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři