Loni se v české metropoli prodalo celkem 5 600 nových bytů, o 12 % více než v roce předchozím. Statistiky tria Central Group, Skanska Reality a Trigema k tomu dodávají, že průměrná prodejní cena se dostala na úroveň 105 561 korun za metr čtvereční. Meziročně je to o 4,4 % více, přitom v roce 2018 vzrostly ceny o 18 %. S jistým zjednodušením lze proto tento vývoj označit za víceméně stabilní.
„Celkem kupci za nové byty loni utratili 33,5 miliardy korun,“ konstatoval na prezentaci loňských výsledků prodeje bytových novostaveb Dušan Kunovský, hlava společnosti Central Group. A dodal, že v průměru z prodeje jednoho nového bytu stát na daních inkasuje jeden milion korun.
Praha je přitom stále na špici domácí bytové výstavby, resp. je největším bytovým trhem v Česku – už zmíněných 5 600 bytů prodaných v Praze má svůj regionální protějšek v čísle 4 375. Z toho největší podíly připadají na kraje Jihomoravský, Středočeský a Olomoucký. Naopak na Ústecku si loni nový byt koupilo pouhých 33 zájemců. V tomto kraji také na konci loňského roku byla cena nového bytu rekordně nízká – pouhých 34 211 Kč za „čtverec“. V regionech se v průměru podle statistik Trigemy pohybovala kolem 56 365 Kč. Nicméně - jakkoli pražský bytový trh ve všech ohledech regiony předčí, v jednom ohledu za nimi zaostává.
Vývoj prodejních cen bytových novostaveb
Slabá nabídka
Mimo metropoli se na konci prosince 2019 nabízelo takřka 7 500 nových bytů, zatímco v Praze to bylo jen 4 950 bytových jednotek. To je v porovnání s minulostí málo – v lepších časech se v hlavním městě nabízelo v jednom okamžiku i 7 000 bytů, v nedávno minulých pak zhruba 6 000. „Nízká nabídka nutí zájemce o bydlení činit kompromisy při výběru lokality, standardu i velikosti,“ říká Juraj Murín ze Skanska Reality. Vedle tohoto faktoru se samozřejmě zájemci „řídí“ také cenou – Praha je na tom co do dostupnosti bydlení stále snad nejhůře v Evropě. V prodeji se tato okolnost propisuje do enormního zájmu o byty malé (70 % prodeje loni představovaly byty o dispozicích 1 + kk či 2 + kk). Přitom se souběžně snižuje i jejich průměrná výměra, např. u garsoniéry během poslední dekády z 42 klesla na 32 metrů čtverečních.
Praha: vývoj prodeje bytových novostaveb
Lepší zítřky?
Koncem roku se tiskový odbor pražské radnice chlubil 5 000 povolenými byty. „Poslední vývoj může vzbuzovat mírné naděje!“ – okomentoval tento vývoj D. Kunovský. Hned ovšem dodal: „V posledních deseti letech se v Praze v průměru každým rokem povolila výstavba pouhých 2 600 bytů v bytových domech.“ I nejstřízlivější odhady ovšem mluví o nutnosti postavit v Praze každým rokem nejméně 6 000 nových bytových jednotek.
Realistický optimismus stran urychlení bytové výstavby je také součástí prognózy týmu zmíněných tři developerských firem pro letošní rok. Další je predikce víceméně stabilních cen. „Předpokládáme růst maximálně v jednotkách procent, pohyb bude každopádně minimální. Stejná očekávání máme ohledně vývoje prodeje – ten by měl zůstat na loňské úrovni,“ říká Marcel Soural, šéf Trigemy. Stabilní a tedy slušná bude i poptávka. „Lidé jsou ochotni vyšší ceny akceptovat i proto, že se v průběhu minulého roku výrazně zvyšovaly i pražské nájmy. Pořízení vlastního bydlení tak dostává mnohem větší ekonomickou logiku,“ vysvětluje Dušan Kunovský.
Petr Bým