„Budeme fungovat podle provizorního režimu až do roku 2027, to je ve stavebnictví bezprecedentní,“ zaznělo na konferenci remspace

Jak ovlivní návrat starého stavebního řízení a odložení digitalizace NSZ další rozvoj? Jaká je role digitalizace ve stavebnictví a jaké konkrétní technologie jsou využívány? Jaké konkrétní změny přináší novela stavebního zákona a jaké jsou jeho hlavní výhody a nevýhody? Na tyto a další otázky odpovídali řečníci druhého panelu konference remspace REAL ESTATE MARKET AUTUMN 2024.

Poslaneckou sněmovnou prošla novela stavebního zákona, která na přechodné období pozastavila digitalizaci – přechodným obdobím je konec roku 2027. Tomáš Běhounek, ze společnosti bnt attorneys in CEE, vidí řešení dlouhodobého problému s nedostatkem zaměstnanců na českých stavebních úřadech v digitalizaci: „Měla by vést k tomu, že osob, které se budou zabývat například povolováním, budeme potřebovat méně a méně. Procesy budou automatičtější. A že to nebude elektronizace, tedy převod papíru do elektronické podoby, ale digitalizace, tedy proces, který vám ty jednotlivé dílčí procesy buď přeskočí, vymaže nebo zautomatizuje.”

Digitalizace a integrace moderních technologií do stavebních procesů budou hrát klíčovou roli v budoucnosti českého real estate sektoru, upozornil Radoslav Sovják z Národního centra Stavebnictví 4.0. S tím souhlasil i Rudolf Vacek ze společnosti Penta Real Estate, který vnímá současnou situaci jako „těžkou demotivaci“ stavebních úřadů. „Vnímáme aktuální novelu jako jediný logický krok kupředu tak, aby se sanovala aktuální situace,“ dodal. „Největší překážku, co se týká transformace českého stavebnictví s ohledem na modernizaci a digitalizaci, bych viděl v neochotě ke změně. Stavebnictví je dost tradiční obor,” připojil Miroslav Kobera ze společnosti Crestyl.

„Situace je taková: stále nemáme jistotu, jak stavební řízení bude vypadat, protože novela prošla poslaneckou sněmovnou a musí do senátu,“ řekl Petr Hotovec ze společnosti SoftVision AI a pokračoval: „V momentě, kdy systém nebude natolik připravený, aby vyhověl požadavkům novely, volí se jiné řešení. Jaký je tedy plán?“

Karel Trpkoš z Ministerstva práce a sociálních věcí uvedl: „Čekám, že systém bude připraven tak, aby novela v současném stavu v tomto systému mohla být platná. Ano, dali jsme tam kontrolní milník na začátek prosince, kdy řádně vyhodnotíme připravenost systému pro naplňování novely, abychom kdyžtak mohli zatáhnout za záchrannou brzdu a z varianty částečného bypassu jít do varianty plného bypassu. Nicméně očekávám, že technická připravenost toho systému bude taková, že to nebude nutné.“

„Český stát utratil 400 milionů korun za první verzi systému a máme produkt, se kterým nejsme spokojeni – ani účastníci toho řízení, ani stát. Jaký je další postup státu? Bude brát nového dodavatele, který bude vytvářet systém od nuly, nebo roubovat na ten stávající systém?“ Na otázku Tomáše Běhounka odpověděl Karel Trpkoš – podle něj vypsaná soutěž dá uchazečům k dispozici využití stávajícího systému; ať už na systém uchazeči navážou, nebo vytvoří vlastní od začátku, vybere se cenově i funkčně nejoptimálnější nabídka. „Je škoda, že synonymum digitalizace je dneska ta nepovedená digitalizace stavebního řízení,” dodal Rudolf Vacek.

„Teď jsme ve stavu, kdy je nejlepší varianta, že pojedeme podle provizorního režimu do roku 2027, což já si nepamatuji, že by se v takto důležitém sektoru, jako je stavebnictví, někdy historicky událo. Je ještě spoustu faktorů, které do toho můžou vstoupit,“ řekl Petr Hotovec.

„Všichni z toho tady máme trochu strach, protože stavební řízení je něco, co ovlivňuje kohokoliv, a na to, jak je to důležité společenské téma, tak mi paradoxně přijde, že se o tom nemluví. Jedno z největších politických témat aktuálně je nedostupnost bydlení, a to, že mladí nemají kde bydlet, a je to opravdu ožehavé politické téma, a je fascinující, jak relativně málo tomu dáváme,“ dodal P. Hotovec.

Podle Filipa Foglara z Magistrátu hl. m. Prahy je to právě územní plán, který má zásadní vliv na dostupnost bydlení, protože rozhoduje o tom, zda se na konkrétním území vůbec může stavět. Digitalizace umožňuje, aby byla celá změna územního plánu rychleji zpracována, což je klíčové pro rozvoj měst a dostupné bydlení.

Závěrečné slovo organizátorů

Děkujeme všem řečníkům za zajímavou a věcnou debatu. Děkujeme také všem účastníkům a v neposlední řadě také všem partnerům remspace a partnerům konference. Kompletní fotogalerii z konference naleznete na našem webu v galerii.

Exkluzivním partnerem remspace je: Penta Real Estate.

Hlavními partnery jsou: bnt attorneys in CEE | CzechiaČeská spořitelna a MS architekti.

Partnery jsou: CRESTYLČSOBJ&T REAL ESTATE CZKnight FrankLEXXUS NORTONOM ConsultingProchazka & PartnersPrologisSavillsSekyra Group Svoboda & Williams, Wearrecho a Smart prague.

Hlavním mediálním partnerem je: CzechCrunch.

Mediálními partnery jsou: ASB – architektura, stavebnictví, byznysEARCH.cz a Newstream.cz.

remspace

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři