Poslaneckou sněmovnou prošla novela stavebního zákona, která na přechodné období pozastavila digitalizaci – přechodným obdobím je konec roku 2027. Tomáš Běhounek, ze společnosti bnt attorneys in CEE, vidí řešení dlouhodobého problému s nedostatkem zaměstnanců na českých stavebních úřadech v digitalizaci: „Měla by vést k tomu, že osob, které se budou zabývat například povolováním, budeme potřebovat méně a méně. Procesy budou automatičtější. A že to nebude elektronizace, tedy převod papíru do elektronické podoby, ale digitalizace, tedy proces, který vám ty jednotlivé dílčí procesy buď přeskočí, vymaže nebo zautomatizuje.”
Digitalizace a integrace moderních technologií do stavebních procesů budou hrát klíčovou roli v budoucnosti českého real estate sektoru, upozornil Radoslav Sovják z Národního centra Stavebnictví 4.0. S tím souhlasil i Rudolf Vacek ze společnosti Penta Real Estate, který vnímá současnou situaci jako „těžkou demotivaci“ stavebních úřadů. „Vnímáme aktuální novelu jako jediný logický krok kupředu tak, aby se sanovala aktuální situace,“ dodal. „Největší překážku, co se týká transformace českého stavebnictví s ohledem na modernizaci a digitalizaci, bych viděl v neochotě ke změně. Stavebnictví je dost tradiční obor,” připojil Miroslav Kobera ze společnosti Crestyl.
„Situace je taková: stále nemáme jistotu, jak stavební řízení bude vypadat, protože novela prošla poslaneckou sněmovnou a musí do senátu,“ řekl Petr Hotovec ze společnosti SoftVision AI a pokračoval: „V momentě, kdy systém nebude natolik připravený, aby vyhověl požadavkům novely, volí se jiné řešení. Jaký je tedy plán?“