V rámci posledních pár let si česká ekonomika prošla světovou pandemií, energetickou krizí i blízkou válkou. Podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy bychom stěží hledali období, které by pro nás bylo takto složité. „Na covid první reagoval investiční trh. První dopady byly vidět u obchodních center a maloobchodů, během covidu byly zavřené, pak přišly zvýšené finanční náklady i ceny. Došlo k segmentaci, kdy zejména kvalitní budovy v centru investoři i nájemci ocenili, ten nájem tam rostl signifikantním tempem, nicméně v širším centru u starších budov nájem stagnoval,“ řekl Matěj Hrubý, business development manager ve společnosti Penta Real Estate.
Co se týče kancelářského trhu, jedná se o zajímavý vývoj, který blíže objasnil Josef Stanko, datový analytik a poradce se zaměřením na pražský kancelářský trh ve společnosti Colliers. „Před covidem byly kanceláře výkladní skříní investorů,“ vysvětlil. V počátcích covidu média strašila, že kanceláře už nebudeme potřebovat, ale to se nevyplnilo – náš kancelářský trh je stabilní, před covidem jsme měli 4% neobsazenost, dokonce byla potíž pro firmy je sehnat, s nástupem covidu se přešlo na home office, pak se začalo vracet k hybridnímu systému. Dnes většina velkých firem vyžaduje systém 60/40, vídáme, že některé firmy se snaží zaměstnance do kanceláří vracet. Projevilo se to na prostorech, které firmy pro své zaměstnance poptávají. Je znát, že firmy šetří místem, snaží dělat kanceláře efektivní, přetvořit je na kreativní či sociální hub, investuje se do fit outů.
Ale nejzajímavější fenomén poskytl český rezidenční trh, který se zachoval jinak, než všichni očekávali. Existovalo mnoho prognóz v souvislosti s výkyvy, na které jsme nebyli připravení. Na počátku covidu se čekal propad, nicméně nastal opak. „Kladl jsem si otázky, proč tomu tak bylo – snažím se na to dívat logickým pohledem toho, kdo je účastníkem trhu,“ vysvětlil Milan Roček, spoluautor a provozovatel analytického portálu Dataligence. „Náš trh je obecně trh laiků, kteří jsou významně ovlivnitelnější a jejich chování je více nepředvídatelné, než u profesionálů na burze.“