V první dekádě nového tisíciletí patřilo Brno ke špičce na oblasti výzkumu a vývoje a high-tech odvětví ve střední Evropě. Díky velkému počtu studentů a následně absolventů brněnských vysokých škol byla zdejší pracovní síla lákadlem pro velké mezinárodní firmy. Nyní se ale tato situace mění – počet studentů poklesl zhruba o 30 %, propagace Brna v zahraničí a také jeho obchodní přístup jsou nedostatečné (srovnatelná města poskytují nejrůznější pobídky). Proto firmy, hledající vhodné kanceláře, míří raději do polských regionálních měst.
Hybridní strašák
Poptávku po brněnských kancelářích nijak zvláště neposiluje ani další faktor, byť nároky na prostory snižuje méně, než by se mohlo zdát. . „Další změnu přineslo rozšíření hybridní práce, při němž firmy díky práci mimo kancelář mohou snižovat počty stálých pracovních míst a zároveň měnit využití kancelářských prostor. V konečném důsledku taková změna neznamená vždy redukci, ale často také zvětšení pronajímané plochy. Z nájemců, kteří nyní přebudovávají své prostory, asi 40 % jejich velikost redukuje, některé společnosti kvůli efektivitě konsolidují i více poboček do menšího počtu budov. Vedle toho ale 30 % firem i při změnách uspořádání zůstává na stejné výměře a dalších 30 % expanduje,“ popisuje aktuální poměry na brněnském kancelářském trhu Lukáš Netolický z poradenské společnosti Cushman & Wakefield.
Trochu paradoxně právě nyní v Brně nová kancelářská výstavba nabírá na intenzitě – loni bylo dokončeno 33 000 metrů čtverečních, což je oproti předchozímu roku nárůst o 84 %. Dalších asi 35 000 „čtverců“ se momentálně staví, z toho 26 100 metrů by se mělo dokončit letos a pokud se podaří realizovat všechny plány developerů, bude to ještě o něco více. Na brněnský trh tak v horizontu tří let přibyde významné množství plochy, o kterou zatím nejspíš nebude zájem. Některé do budoucna plánované projekty se proto odkládají.