Brno investiční hotspot: chybí byty pro rodiny
Rezidenční trh se za pomoci lehce klesajících hypotečních sazeb odrazil ode dna. Poptávka ale nutí developery přehodnotit původní plány. „Tím, jak se trh vyvíjí, tak i my uvažujeme, že tam, kde je to možné, budeme uzpůsobovat funkce poptávce,” řekl Jiří Ochetz ze společnosti J&T Real Estate. „Tam, kde byly naplánované kanceláře, tak to dnes byznysově vůbec nevychází, nahradíme je byty.” Tuto strategii kvitoval i Jan Růžička, project manager ve společnosti CPI Property Group. „Na trh se snažíme pustit optimální mix všech funkcí, včetně kanceláří. Kancelářský trh opravdu prochází určitou nevyvážeností nebo krizí, ale už v roce 2023 jsme zatáhli za brzdu a část ploch, které byly určené pro kancelářský trh, jsme přeměnili do jednotek alternativního nájemního bydlení tak, abychom diverzifikovali riziko a přispěli k tomu, co asi na trhu bude žádoucí,” dodal J. Růžička.
Hypoteční sazby sice klesají, ale pod 2 % podle Lumíra Schejbala, zakládajícího partnera advokátní kanceláře Schejbal & partners, nepůjdou. Reálná sazba by se měla pohybovat okolo 4 %, což bude mít pozitivní vliv na poptávku. Bohužel ale nabídka v Brně, podobně jako ve zbytku Česka, dlouhodobě neodpovídá poptávce, a to téměř dvojnásobně.
„ V Česku máme dlouhodobý problém v podobě nedostatečné výstavby,“ řekl Dominik Rusinko, seniorní makroekonomický analytik ČSOB. „Často je kamenem úrazu právě přeregulovanost – a to, že nejsme schopni stavět rychle. Když se podíváte na různé směrnice, co máme, co se týče požárních předpisů nebo parkovacích minim, my je máme nastavené velmi extenzivně a není pro to úplně důvod.”
V rámci dispozic v Brně chybí nejvíce 3+kk a 4+kk pro rodiny. Hitovkou jsou samozřejmě dispozice 1+kk a 2+kk, které jsou investičně nejlukrativnější, ale zároveň vytlačují rodiny, které by v městě chtěly žít. „Snažíme se diverzifikovat flat mixy, snažíme se o to, abychom utvářeli dostupnou čtvrť pro všechny, zároveň se snažíme držet jednotky při menších výměrách, aby to ekonomicky fungovalo,” připojil Jan Růžička.
Do výstavby se zapojilo i město Brno. Petra Vítková, ředitelka Realitní společnosti města Brna, představila projekty družstevního bydlení – rekonstrukce starých, nepoužívaných domů. Byty se prodávají elektronickou dražbou či aukcí. „Máme kritéria pro ty, kteří se budou chtít dražby účastnit. Musí se zavázat, že v tom bytě budou bydlet, tudíž to nelze využít jako investiční příležitost. Postupně děláme další analýzy domů, v poslední době je vidět zvýšený zájem,” dodala P. Vítková.