Británie: pětina hypoték má investiční ráz

Hypotéky jsou dnes ve Velké Británii nejlevnější v historii. Podobně jako v České republice prochází tamní trh obdobím hospodářského oživení a tomu odpovídá i zájem o hypoteční úvěry. Suma sjednaných hypoték se v červnu vyšplhala na 20,5 miliardy liber, což je nejvíce od skončení hypoteční krize. Jak konstatuje tisková zpráva makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se u nás specializuje právě na financování bydlení, britský trh kromě jiného táhne také silná poptávka po nemovitostech k dalšímu pronájmu, tedy investiční nákupy.

Souběh levných hypoték, lepšící se finanční situace domácností a na druhé straně rostoucích cen nemovitostí přináší nárůst zájmu o koupi nemovitosti za účelem dalšího pronájmu. Podle posledních statistik podíl takto motivovaných hypoték (buy-to-let/BTL) dosahuje zhruba 18 % všech nově sjednaných hypoték. Navíc údajně až 70 % z nich je poskytována v režimu „interest only“, kdy klient platí pouze úroky a nesplácí jistinu úvěru. BTL hypotéky se proto dostaly do hledáčku regulátorních institucí a stále častěji se mluví o nutnosti regulace tohoto segmentu hypotečního trhu. Problém regulátoři spatřují ve vlivu BTL hypoték na rostoucí cenu nemovitostí a nafukování cenové bubliny ve větších městech. Nedávno se odpovědné orgány vyjádřily v tom smyslu, že pro zásah zatím není důvod, nicméně dohledová komise bude trh buy-to-let hypoték sledovat. „V souvislosti s naším trhem existuje zřejmá paralela. Poptávka po BTL hypotékách u nás roste už od loňského roku, primárně nejvíce v Praze, kde prodeje vzrostly za poslední roky o desítky procent. I to je důvod, proč se ČNB od letošního roku snaží hypotéky na pronájem monitorovat. Problém monitoringu těchto hypoték je však trh fyzických osob. Pokud si totiž koupíte byt k pronájmu jako fyzická osoba, nikdo prakticky nezjistí, že je to za tímto účelem. Fakticky u nás existuje trh BTL fyzických osob, který je skrytý, a trh projektů , respektive bytových objektů, který monitorován je“, uvádí Libor Ostatek, ředitel společnosti GOLEM FINANCE.

Ekonomika a výhled do budoucna

Britská ekonomika jako celek po letech útlumu roste, a s tím jak klesá nezaměstnanost, rostou čisté příjmy domácností a podobně jako v České republice se bankám zdražují zdroje, z nichž financují své úvěrové aktivity. Analytici proto očekávají, že sazby v těchto měsících dosednou na úrokové dno.

Rostoucí ekonomika tedy přináší riziko navýšení úrokových sazeb a přeneseně zdražení hypoték. Nicméně podle vyjádření britské centrální banky navýšení sazeb nyní není na pořadu dne – bude záležet na vývoji inflace, přičemž případné zvýšení sazeb přichází v úvahu nejdříve na jaře příštího roku. Základní úroková sazba ve Velké Británii činí 0,5 %.

Foto: Nimalan Tharmalingam

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři