Ceny nemovitostí v Británii už dávno překonaly předkrizová maxima a nesou se na vlně levných hypoték – jejich objem k letošnímu březnu meziročně vzrostl o 59 %! Podíl na růstu cen současně mají i rostoucí spekulativní poptávka a nákupy za účelem dalšího pronájmu. Ochlazení trhu – jak konstatuje aktuální analýza společnosti GOLEM FINANCE - by mělo přinést navýšení daně z nákupu nemovitosti, když regulátor zvažuje i omezování buy-to-let hypoték.
Britské banky v březnu poskytly hypotéky za 25,2 miliardy liber , což v meziměsíčním srovnání znamená nárůst o 43 % a v porovnání se stejným obdobím loňského roku objem sjednaných hypoték vzrostl dokonce o 59 %. Březnový výsledek byl však z velké části ovlivněn skokovým nárůstem daně z pořízení nemovitosti (stamp duty), které vstoupilo v platnost na začátku 1. dubna, takže lidé se snažili nakoupit před tímto datem.
Velká Británie byla v minulosti jednou ze zemí s vysokým zastoupením hypotečních úvěrů s variabilní úrokovou sazbou. V posledních letech se však tento parametr zásadně mění. A podobně jako v České republice jsou hlavní příčinou rekordně levné hypotéky s fixní úrokovou sazbou. Zatímco v roce 2010 byly fixní sazby v menšině, za začátku letošního roku podíl těchto úvěrů dosahoval více než 90 % všech sjednaných úvěrů.
V Praze jako v Londýně
Rostoucí ceny nemovitostí mají pro Brity negativní vliv na dosažitelnost vlastnického bydlení. Tento faktor do jisté míry vyvažují nízké úrokové sazby hypoték a především rostoucí příjmy britských domácností, které těží z ekonomické konjunktury. Index dostupnosti bydlení ve Spojeném Království se nyní pohybuje zhruba na úrovni dlouhodobého průměru, tedy okolo 33 % čistých příjmů domácností. Mimochodem – jedná se o stejnou hodnotu, jaké nyní dosahujeme u nás. Podle posledních dat portálu RealityČechy.cz a GOLEM FINANCE index dostupnosti bydlení v České republice v dubnu nepatrně stoupl na 33,2 %.
Foto: Guillaume Roux