Advent SF aneb predikování nepredikovatelného

„Reality jsou takový pozvolna se valící mastodont!“ Z této skutečnosti také podle autora tohoto přirovnání – Tomáše Kadeřábka z Asociace developerů – vyplývá, že v nastávajícím roce nemáme na českém realitním trhu očekávat nějaké zásadní či dramatické změny.

Protagonisté adventního rozjímání, které Stavební fórum jako „bilance a výhledy“ v prosinci pořádá už léta, to letos měli obzvláště těžké. V rovnici roku 2023 je zkrátka neznámých příliš mnoho, více než jindy. Jisté je jen to, co se už odehrálo, ovšem co přinese nastávající rok, to je více než nejasné. Proto je dnes jakékoli prognózování jen „predikování nepredikovatelného“, jak podotkl jeden z účastníků této poslední akce SF. (K 1.1. 2023 se totiž ze Stavebního fóra stane remspace.)

Co bylo a co bude

Současný stav českého realitního trhu není určitě ideální, ale ani alarmující. I závěr roku prokázal, že jeho premiantem je stále logistika, respektive segment skladových a průmyslových prostor. A stejně tak nejnadějnější jsou i nejbližší výhledy tohoto typu nemovitostí. K pozitivním vlivům, jako byla epidemie, která akcelerovala internetové nakupování, se nyní přidává ještě jeden zásadní trend. Totiž to, čemu se pěkně česky říká restrukturalizace globalizace a anglicky „nearshoring“, totiž přemísťování, nebo lépe řečeno návrat výroby z exotických končin zpět do mateřských zemí.

Ze změn ve struktuře produkce západních zemí by měl těžit i kancelářský segment – měnit destinaci budou nejen výrobní haly, ale jistě i jejich „backoffice“. Je ovšem otázkou, kdy se tento faktor reálně projeví. Domácí kancelářský trh ale zatím funguje poměrně obstojně a snad tomu tak bude i nadále. Nicméně zejména v Praze se mají v roce 2023 razantně zvýšit dodávky nových kapacit, jichž se už nedostává, a vzhledem k tomu se i pomalu zvyšuje nájemné. Nějakých změn se tedy rozhodně dočkáme. Větší nás ale čekají na trhu s byty.

Rezidence v toku změn

„Nemáme trh!“ – tak definuje současnou bytovou situaci v metropoli Denisa Višňovská z RK Lexxus Norton, podle níž je slabá nabídka i poptávka. To druhé je výsledkem příliš vysokých cen (relativně nejvyšších v celé Unii) a zdražených hypoték, takže potenciální klientela vyčkává nebo si byty pronajímá. Zdá se přitom, že čekání na nižší ceny novostaveb bude dlouhé. „Developeři zatím zlevňují jen nepřímo, cestou bonusů v podobě zařízení kuchyně či instalace fotovoltaických článků, což ovšem představuje slevu ve výši pouhých 2 – 5 %,“ konstatuje D. Višňovská, ale dodává: „Větší pohyb cen směrem dolů je patrný na sekundárním trhu. Prodávající jsou totiž tlačeni časem, takže slevy dosahují 10 – 15 %.“ Nejspíš se budou snižovat ceny na celém rezidenčním trhu, ale jak upozorňuje Tomáš Kadeřábek: „Nečekejme žádný kolaps!“

Všechny segmenty realitního trhu stále narážejí na pomalou výstavbu. Její urychlení nestačil zajistit ani nový stavební zákon, jenž už je bohužel opět formován do jiné podoby – a je na místě poznamenat, že tu nevítají ani stavebníci, ani stavaři a ani architekti. V tomto směru ale budoucnost snad přinese zlepšení, jak doufá T. Kadeřábek: „Poslední jednání s vládou přinesla záblesk naděje. Určité urychlení povolovacích řízení by mohlo přinést využití paragrafu 140 správního řádu.“ https://www.stavebni-forum.cz/clanek/novela-nsz-ledy-se-hnuly/

Vše začíná u ekonomiky

I realitní mastodont musí být z něčeho živ – a jeho hlavním dodavatelem potřebných živin je české hospodářství. A to, jakkoli přicházející recesi podle všeho zvládne bez zásadnějších potíží, své problémy bezesporu má. „Ekonomika se už zadýchává,“ tvrdí David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny, a hned vysvětluje proč: „Potřebujeme transformaci. Tři pilíře české ekonomiky – levná práce, levná energie a levné dovozy – už nefungují!“ K čemuž T. Kadeřábek dodává: „Ke strukturálním vadám české ekonomiky patří i pomalé povolovací řízení ve výstavbě!“

K těmto a jistě i dalším našim „domácím úkolům“, jejichž řešení není snadné a určitě si nějaký čas vyžádá, je třeba přičíst aktuální geopolitickou situaci. Tady vývoj už vůbec nelze předvídat, přičemž optimismu vzbuzuje jen velmi málo. V těchto širších souvislostech tak lze predikci T. Kadeřábka považovat za poměrně pozitivní: „Nečekejme žádné propichování realitních bublin. Trh ale každopádně zpomalí, lze čekat jeho pokles o 5 – 10 %.“

Petr Bým

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři