REAL ESTATE MARKET: Města, budovy a energie
- Konference REAL ESTATE MARKET: Města, budovy a energie, kterou pro Vás připravili komunikační platforma remspace ve spolupráci s Centrem pasivního domu úspěšně odstartovala 23. března 2023 sérii setkání lídrů českého byznysu a odborníků na development, real estate, architekturu, environmentálně šetrnou výstavbu, urbanismus, investice a finance.
- První ročník konference byl unikátní také v tom, že v rámci čtyř diskusních bloků propojil přední české developery a odborníky na výstavbu a také průkopníky a vizionáře, kteří prosazují šetrnou, zodpovědnou a uhlíkově neutrální výstavbu s ohledem na zdravé a kvalitní životní prostředí. Konference přinesla zajímavou mezioborovou diskusi, témata, otázky i dopovědi, které si můžete připomenout v článku Green Deal, Taxonomie, ESG … a my.
Registrace
1. diskusní panel
Legislativa a financování pro environmentálně šetrné projekty
- Koho se bude týkat ESG reporting a jak ho využít pro úspěšný byznys?
- Taxonomie: jak jí rozumí a jak k ní přistupují banky?
- Jaké jsou právní stránky zeleného (udržitelného) financování?
- Jak je připravena ČR na plnění dlouhodobých cílů směrem k uhlíkové neutralitě?
Aktivní účastníci
- Keynote: Petr Holub (Budovy21)
- Olga Kaizar (Deloitte)
- Martin Fadrný (Frank Bold Advokáti s.r.o.)
- Lukáš Havel (bnt attorneys in CEE)
- Matúš Púll (Česká spořitelna, a.s.)
- Pavel Zámyslický (Ministerstvo životního prostředí České republiky)
Workshop s architektem Jakubem Mazurem v unikátním softwaru Wearrecho pro navrhování architektury ve virtuální realitě
Coffee break
2. diskusní panel
Zodpovědný rozvoj vystavěného prostředí
- Jak vypadá spolupráce měst a developerů v praxi?
- Uhlíkově neutrální města: nevyhnutelná budoucnost nebo utopie?
- Jaké jsou možnosti výroby a distribuce energie v území? Jak je zohledněno plánování a regulace distribučních sítí v závislosti na potřebě energie v území?
Aktivní účastníci
- Keynote: Andrea Borská (Inštitút pre pasívne domy)
- Jan Hicl (Nano Green)
- Simon Johnson (CRESTYL real estate, s.r.o.)
- Martin Mládek (Invicta, advokátní kancelář s.r.o.)
- Jan Řežáb (JRD Development s.r.o.)
- Michal Šourek (MS architekti)
Workshop s architektem Jakubem Mazurem v unikátním softwaru Wearrecho pro navrhování architektury ve virtuální realitě
Oběd
3. diskusní panel
Uhlíkově neutrální výstavba
- Vyplatí se zelená energetika v developmentu?
- Jak minimalizovat dopad výstavby na životní prostředí?
- Jakým způsobem lze v komerčním prostředí aplikovat vytyčené cíle uhlíkově neutrálních budov?
- Jaké prvky "udržitelných" opatření jsou akceptovatelné?
- Kde vidíte nejvyšší potenciál ke snížení spotřeby energie a přiblížení se cíli uhlíkově neutrálních budov?
Aktivní účastníci
- Keynote: Antonín Lupíšek (UCEEB)
- Michal Čejka (Centrum pasivního domu)
- Pavel Horák (DOMESI, s.r.o.)
- Jan Hruška (Skanska Residential a.s.)
- Jiří Oslizlo (AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOP)
- Jiří Skřipský (Nema spol. s r.o.)
Workshop s architektem Jakubem Mazurem v unikátním softwaru Wearrecho pro navrhování architektury ve virtuální realitě
Coffee break
4. diskusní panel
Technologie, materiály a udržitelná řešení
- Jak vypadá budoucnost udržitelného stavitelství?
- Které technologie efektivně přispívají ke zdravému vnitřnímu prostředí budov?
- Jak na offsetování a kompenzaci uhlíkové stopy?
- Na jaké bariéry narážejí inovativní materiály a technologie při rychlejším začlenění do výstavby?
Aktivní účastníci
- Keynote: Jan Klečka (Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků)
- Martin Ander (Nadace Partnerství)
- Michael Blažek (REHAU)
- Martin Mihál (Xella v CZ a SK)
- Vladimir Timanov (Wearrecho)
- Zdeněk Zikán (ATREA s.r.o.)
Networking
Čtyřmi diskusními bloky to nekončí. Zůstaňte s námi a využijte příležitost k navázání nových kontaktů nebo obnovení těch starých. Skvělé jídlo a pití nebude chybět!
Spojka Events, Pernerova 697/35, 186 00 Praha 8
Moderátorka
Michala Hergetová
Ekonomická moderátorkaMichala Hergetová
Ekonomická moderátorkaV roce 2005 absolvovala ekonomii mezinárodního obchodu a evropskou integraci na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze, studovala také evropská studia a business finance na Staffordshire University ve Spojeném království a Unversity of Antwerp.
Kariéru televizní reportérky začínala ve zpravodajství TV3, kde se soustředila na ekonomické zpravodajství. Poté přešla do agentury CzechTrade, kde působila na pozici ředitelky komunikace s veřejností. Při povodních v roce 2002 vedla povodňové centrum CzechTrade a rádia Impuls. V roce 2005 se stala ekonomickou redaktorkou v České televizi. Moderovala různé pořady, zpovídala třeba šéfa Microsoftu Steva Ballmera nebo filantropa George Sorose. Dnes moderuje odborné diskuze pro média jako Economia, Czech News Center ale i oborová sdružení, jako například výroční konferenci Aspen Institute CE Kam kráčíš Česko?.
Aktivní účastníci
Martin Fadrný
Frank Bold Advokáti s.r.o.Martin Fadrný
Frank Bold Advokáti s.r.o.Martin Fadrný pracuje ve Frank Bold od roku 2001, nejprve vedl program zaměřený na ochranu občanů před hlukem a na environmentální aspekty výstavby dopravní infrastruktury. Poté byl několik let právním garantem Rekonstrukce státu, kde se mimo jiné podílel na analýzách a stanoviscích k jednotlivým zněním návrhu zákona o registru smluv v průběhu jeho projednávání Poslaneckou sněmovnou. Dnes má na starost obchodní rozvoj advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti a jako právník spolupracuje s řadou obcí na komplexních otázkách, s nimiž si jejich právníci sami neporadí. Kromě toho je Martin bývalým členem představenstva brněnské městské firmy SAKO a.s.
Matúš Púll
Česká spořitelna, a.s.Matúš Púll
Česká spořitelna, a.s.Matúš Púll je manažerem udržitelnosti České spořitelny od března 2021. V České spořitelně pracuje od roku 2007 v korporátním bankovnictví, naposledy jako vedoucí týmu syndikovaných a klubových úvěrů. V bankovnictví působí již více než dvacet let, začal v Kommunalkredit Austria ve Vídni a dále pracoval v GE Money Bank a Citibank. Vystudoval VŠE v Praze. Je členem Komise pro udržitelné finance ČBA.
Olga Kaizar
DeloitteOlga Kaizar
DeloitteOlga Kaizar je advokát, Partner a vedoucí nemovitostního týmu v Deloitte Legal v Praze s více než 18 lety zkušeností v oblasti nemovitostního práva. Olga se zaměřuje především na poskytování právních služeb domácím i mezinárodním klientům a vedení komplexních nemovitostních transakcí a developerských projektů. Před působením v Deloitte Legal poskytovala právní podporu přední středoevropské nemovitostní a investiční skupině, zejména v oblasti mezinárodních M&A transakcí a financování. Olga vedla významné transakce, včetně největší transakce se zemědělskými pozemky v České republice, akvizice hotelových portfolií v České republice, střední Evropě a Itálii, jakož i právní poradenství ohledně velkých developerských projektů. V rámci své praxe Olga spojuje inovativní technologie dohromady s jejími obchodními zkušenostmi s cílem poskytnout klientům moderní a holistická řešení, která přesahují tradiční právní služby.
Lukáš Havel
bnt attorneys in CEELukáš Havel
bnt attorneys in CEELukáš Havel se právnímu poradenství věnuje od roku 2005 a dlouhodobě se zaměřuje na sekci industry regulatory s důrazem na obory Life Science a Pharma. Mezi jeho klíčové kompetence patří také související oblasti compliance a dispute resolution, rozsáhlé zkušenosti má rovněž s projekty v energetických odvětvích a telekomunikacích.
Jan Řežáb
JRD Development s.r.o.Jan Řežáb
JRD Development s.r.o. PrezentaceMajitel skupiny JRD, která je v ČR již od roku 2003 průkopníkem energeticky úsporného a zdravého bydlení. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze. V developmentu se pohybuje od studentských let. Začínal jako stavbyvedoucí, poté pracoval coby projektový manažer pro společnost Skanska IS. Následně zastával pozici výrobního ředitele ve společnosti S-Development.
Pavel Horák
DOMESI, s.r.o.Pavel Horák
DOMESI, s.r.o.Architekt Pavel Horák patří mezi přední osobnosti moderní dřevěné architektury u nás. Se dřevem jako hlavním stavebním materiálem pracuje přes 20 let a pomocí jeho výhod přitahuje pozornost politiků, developerů i laické veřejnosti. Po absolvování FA ČVUT v Praze, spoluzakládal ateliér PRODESI, který se věnuje výhradně dřevostavbám, a později firmu DOMESI, která tyto stavby realizuje. Početný tým Prodesi/Domesi má na svém kontě přes 200 dřevostaveb (ze segmentu veřejných staveb, komerčních budov a rodinných domů) a řadu ocenění. Od roku 2005 je ředitelem Salonu dřevostaveb, který propaguje obor a propojuje odborníky i laickou veřejnost.
Jan Hruška
Skanska Residential a.s.Jan Hruška
Skanska Residential a.s. PrezentacePo dokončení stavební fakulty ČVUT se několik let zabýval projektováním rekonstrukcí významných památek, mezi nimi i Nosticova a Lichtenštejnského palác či kláštera Sv. Anny v Praze, a poté zakotvil ve společnosti Skanska. Jan disponuje hlubokými zkušenostmi z oblasti navrhování a výstavby staveb rezidenčních, kancelářských i občanské vybavenosti. V současné době má v pozici design manažera odpovědnost zejména za technickou supervizi developerských projektů, design guidelines i za rozvoj digitálního projektování v BIM.
Jiří Skřipský
Nema spol. s r.o.Jiří Skřipský
Nema spol. s r.o.V oboru dřevostaveb se pohybuje více než 20 let. Pracuje jako obchodní ředitel ve společnosti NEMA s.r.o. Vystudoval ČVUT Praha, obor pozemní stavitelství a VOŠ Volyně, obor Dřevěné konstrukce. Je členem technické normalizační komise TNK 34 - Dřevěné konstrukce. Při své činnosti usiluje o popularizaci stavění ze dřeva a zvýšení povědomí o jeho možnostech.
Keynote: Antonín Lupíšek
UCEEBKeynote: Antonín Lupíšek
UCEEB Prezentaceředitelem pro vědu a výzkum na Univerzitním centru energeticky efektivních budov ČVUT. Pomáhá vytvářet inspirativní prostředí a podporuje inovace pro budovy a města budoucnosti, jejichž technologie jsou šetrné k přírodě, podporují trvale udržitelný rozvoj společnosti a poskytují svým uživatelům zdravé a komfortní prostředí. Na FSv ČVUT přednáší o udržitelné výstavbě. Je spoluzakladatelem a členem představenstva České rady pro šetrné budovy, členem představenstva iiSBE, členem vědecké rady ČVUT.
Michal Čejka
Centrum pasivního domuMichal Čejka
Centrum pasivního domuJe konzultantem v oblasti energetické efektivity a kvality vnitřního prostředí budov. Od roku 2009 působí ve společnosti PORSENNA o.p.s., kde se podílí na přípravě rozvojových projektů a témat, optimalizaci budov do energeticky pasivního standardu, zpracováním energetických auditů a posudků, přípravě projektů EPC, studií proveditelnosti, odborných analýzách a publikacích. V letech 2015 až 2022 jako součást užšího týmu aliance Šance pro budovy připravoval a vyjednával podmínky dotačních programů a novelizaci legislativních předpisů zabývajících se energetickou náročností budov. Tomuto tématu se aktivně věnuje i nadále pod hlavičkou Centra pasivního domu.
Michael Blažek
REHAUMichael Blažek
REHAUMichael Blažek působí ve společnosti REHAU s.r.o. v pozici technického poradce pro oblast TZB. Po absolvování odborného vzdělání a stáží v Německu je již víc jak 20 let členem úspěšného týmu REHAU s.r.o. v České republice. Svým partnerům a zákazníkům poskytuje podporu při koncepci a projekci systémů plošného vytápění a chlazení, aktivace těžkých konstrukcí (BKT), systémů instalace teplé a studené vody a domovní kanalizace.
Jan Hicl
Nano GreenJan Hicl
Nano GreenJan Hicl působí jako produktový ředitel ve společnosti Nano Green. V minulosti vedl v Social Bakers tým produktových manažerů, kteří se starali o téměř 2500 klientů po celém světě, a spoluzaložil vývojářské studio S9Y. On a jeho tým v Nano Green pracují na sladění spotřeby uživatelů s dechem planety. Jinými slovy, spotřebovávat elektřinu chytře podle toho, když svítí slunce a fouká vítr. Sám je majitelem malé fotovoltaické elektrárny a zajímá se o automatizaci chytré domácnosti.
Keynote: Jan Klečka
Česká komora autorizovaných inženýrů a technikůKeynote: Jan Klečka
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků PrezentaceTechnická komise ČKAIT (Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě). V roce 2004 jsem dokončil studium oboru pozemních staveb se zaměřením na stavební fyziku na ČVUT. Celou profesní kariéru se věnuji specializaci stavební fyziky a energetiky věnuji. Od roku 2016 kdy jsem se stal autorizovanou osobou působím v komoře v technické komisi, komisi BIM a aktivu Pozemních staveb, kde se věnuji aktivně tvorbě a připomínkování norem ČSN, tvorbě a připomínkování nové technické legislativy apod. Této činnosti se věnuji na základě více než 15leté praxe získané u generálního dodavatele staveb Metrostav a.s., kde působím jako vedoucí Útvaru technologií a materiálů, což úzce souvisí s tématy tohoto panelu.
Zdeněk Zikán
ATREA s.r.o.Zdeněk Zikán
ATREA s.r.o.Ing. Zdeněk Zikán zajišťuje technické poradenství v oblasti vzduchotechniky ve společnosti ATREA. Pracuje jako projektant VZT a energetický specialista věnující se dlouhodobě optimalizaci návrhů TZB. Řeší veškeré prostory s distribucí vzduchu – administrativní budovy, průmyslové objekty, školy atd. Je členem ČKAIT a na ministerstvu obchodu a průmyslu je veden jako energetický specialista.
Simon Johnson
CRESTYL real estate, s.r.o.Simon Johnson
CRESTYL real estate, s.r.o. PrezentaceGenerální ředitel Simon Johnson nastoupil do společnosti CRESTYL před dvanácti lety na pozici výkonného ředitele. Před svým nástupem do Crestylu se podílel například na developmentu bratislavského centra Eurovea nebo pražského Palladia. Angličan mluvící plynule česky i slovensky působí ve střední Evropě již téměř 25 let, kdy se sem přestěhoval kvůli manažerské roli v mezinárodní společnosti Bovis, poté působil i v řadě dalších developerských firem.
Keynote: Petr Holub
Budovy21Keynote: Petr Holub
Budovy21 PrezentacePetr Holub založil poradenskou společnost Budovy21 a celý svůj profesní život se věnuje prosazování udržitelné energetiky. 11 let byl ředitelem profesního sdružení energeticky úsporného stavebnictví. Tři roky také sloužil na Ministerstvu životního prostředí jako poradce ministrů a ředitel odboru. Byl zodpovědný za věcné nastavení programu Zelená úsporám. Pracoval a dobrovolničil také v nevládních neziskových organizacích.
Martin Mihál
Xella v CZ a SKMartin Mihál
Xella v CZ a SK PrezentaceMartin Mihál pôsobí v stavebníctve bez prerušenia od skončenia vysokoškolského vzdelania v odbore Architektúra a pozemné stavby v roku 1995. Od roku 2001 je zamestnaný v spoločnosti Xella. V súčasnej pozícii pracuje od roku 2014. Je zodpovedný za produktový management, inovácie, interné technické vzdelávanie a komunikáciu s inštitúciami ovplyvňujúcimi legislatívu v stavebníctve. V rámci tejto činnosti spoločnosť Xella v minulosti zastupoval v Inštitúte pre pasívne domy a v Slovenskej rade pre zelené budovy. V súčasnosti vykonáva funkciu predsedu Združenia výrobcov murovacích materiálov.
Michal Šourek
MS architektiMichal Šourek
MS architekti PrezentaceMichal Šourek je zakladatel atelieru MS architekti a profesor ČVUT v Praze. Od roku 1990 vede architektonický ateliér, který působí v oboru navrhování architektury, projektování staveb, urbanismu, krajinné a zahradní architektury, interiérové tvorby a designu. Je profesorem Fakulty stavební ČVUT. Michal Šourek je praktikující architekt, který postrádá teorii, a proto ji sám tvoří. Koncepční architekt, vizionář, organizátor a leader.
Pavel Zámyslický
Ministerstvo životního prostředí České republikyPavel Zámyslický
Ministerstvo životního prostředí České republikyPavel Zámyslický vystudoval magisterský obor ekonomika a řízení energetiky a následně doktorské studium (obor podnikový management a ekonomika) na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. V roce 2005 nastoupil na Ministerstvo životního prostředí, kde se v roce 2007 stal ředitelem odboru ochrany klimatu, který se později transformoval na odbor energetiky a ochrany klimatu. V roce 2022 se stal zástupcem náměstka v nově zřízené sekci ochrany klimatu. Ve své profesní kariéře se věnuje různým nástrojům, strategiím a politikám v oblasti energetiky a klimatu na úrovni EU i ČR. Do působnosti jím řízeného odboru patří i agenda obchodování s emisními povolenkami v EU ETS. Více než patnáct let působí jako hlavní vyjednavač ČR v mezinárodní klimatické agendě na úrovni OSN. Úspěšně vedl týmy během předsednictví ČR v Radě EU v letech 2009 a 2022.
Keynote: Andrea Borská
Inštitút pre pasívne domyKeynote: Andrea Borská
Inštitút pre pasívne domy PrezentaceUkončené štúdium architektúry Technickej Univerzity vo Viedni. V rokoch 2004 – 2011 spolupráca v ateliéroch v Mníchove a Bratislave, od roku 2011 autorizovaná architektka, členka Slovenskej komory architektov.
Počas svojho pôsobenia v rokoch 2012 – 2017, ako vedecká asistentka na Inštitúte pre projektovanie nosných konštrukcií a inžinierskych drevostavieb na TU Wien, sa profesijne zamerala na trvalo udržateľné procesy v rámci architektúry. Vypracovala a uviedla do programu štúdia univerzity modul efektívneho využívania prírodných zdrojov pri stavbe drevených a kombinovaných stavieb v urbánnom priestore, ktorý zahŕňa sedem tematicky súvisiacich predmetov ako napr. ekologické a ekonomické plánovanie a následná realizácia, technické základy projektovania konštrukcií, či vysoko efektívne využívanie prírodných zdrojov. Aktuálne pôsobí na Inštitúte pre pasívne domy a na Útvare hlavného architekta – magistráte hlavného mesta Slovenskej Republiky Bratislavy, kde spolupracuje na EU projekte, ktorého cieľom je vytvorenie a replikácia energeticky pozitívnych štvrtí, ako opatrenie pre trvalo udržateľné využívanie prírodných zdrojov, nezávislosť mesta od fosílnych palív ako i mitigačných a adaptačných opatrení na ochranu klímy.
Martin Mládek
Invicta, advokátní kancelář s.r.o.Martin Mládek
Invicta, advokátní kancelář s.r.o. PrezentaceMartin Mládek poskytuje více než 15 let poradenství českým a mezinárodním klientům v oblastech akvizic nemovitostí, developerských projektů, akvizic podniků a správy majetku. Jeho specialitou je zastupování klientů v povolovacích řízeních pro realizaci staveb a v souvisejících soudních sporech. Před založením vlastní advokátní kanceláře v roce 2015 vedl nemovitostní tým v americké advokátní kanceláři Squire Patton Boggs v Praze. Martin je členem České advokátní komory a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, kde se aktivně účastní činnosti pracovních skupin.
Jiří Oslizlo
AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOPJiří Oslizlo
AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOPMartin Ander
Nadace PartnerstvíMartin Ander
Nadace PartnerstvíMgr. Martin Ander, Ph.D., je vedoucím programu Adapterra Nadace Partnerství. Osm let působil v pozici náměstka primátora města Brna pro rozvoj a životní prostředí, kde se věnoval mimo jiné zavádění energetického managementu a prvků udržitelné výstavby. Od roku 2019 se věnuje podpoře adaptačních opatření na dopady změny klimatu ve městech, organizuje celostátní soutěž Adapterra Awards. Působí též jako konzultant Svazu moderní energetiky pro oblast komunitní energetiky.
Vladimir Timanov
WearrechoVladimir Timanov
WearrechoVladimir Timanov má více než 10 let zkušeností v oboru marketingu a prodeje. Během své kariéry vytvářel a realizoval marketingové strategie pro řadu známých značek, jako jsou HP, Martini, Henkel a LG. V současné době je odpovědný za marketing a obchodní rozvoj softwaru Wearrecho - design a vizualizace architektury ve virtuální realitě.